Aktualności
Badania
07 Maja
Źródło: Łukasiewicz
Opublikowano: 2020-05-07

Naukowcy Łukasiewicza zbudowali prototyp respiratora „ostatniej szansy”

Inżynierowie z instytutów należących do Sieci Łukasiewicz opracowali prototyp respiratora ciśnieniowego WentILOT 1.0. Wkrótce przejdzie testy, po których możliwe będzie uruchomienie produkcji sprzętu.

Projekt prowadzony jest w ramach konsorcjum tworzonego przez ekspertów Łukasiewicza z Instytutu Lotnictwa oraz Instytutu Tele- i Radiotechnicznego. Założenia konstrukcyjne respiratora konsultowane były z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

– Nasz respirator nie zastąpi profesjonalnego, zaawansowanego technologicznie urządzenia, pozwalającego na prowadzenie pełnej terapii. Może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna lub innych ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią, prowadzących do czasowych niedoborów sprzętu – mówi autor rozwiązania dr inż. Łukasz Czajkowski, który pracuje z zespołem kierowanym przez mgr inż. Agnieszkę Sobieszek z Łukasiewicz-ILOT.

Przedsięwzięcie jest realizowane z inicjatywy i przy wsparciu zespołu koordynującego działającego przy Ministerstwie Rozwoju. W najbliższych dniach powinny się zakończyć testy techniczne sprzętu. Po nich WentILOT 1.0 będzie mógł zostać poddany testom klinicznym, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich certyfikatów i uzyskanie statusu wyrobu medycznego. Po pozytywnym przejściu tych etapów i kierunkowej decyzji Ministerstwa Rozwoju możliwe będzie uruchomienie produkcji sprzętu.

Instytuty Łukasiewicza aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Już dziś na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich. W Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN opracowano, a Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. W Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa produkowane są przyłbice dla szpitali. Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii wykonuje testy na koronawirusa. Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz Instytutu Tele- i Radiotechniczny w Warszawie projektują właśnie linię produkcyjną maseczek medycznych.

MK, źródło: Łukasiewicz

Dyskusja (0 komentarzy)