Aktualności
Badania
15 Maja
Źródło: CMPW PAN
Opublikowano: 2023-05-15

Naukowcy PAN i ŚUM opracowali leki z nanowłókniny

Badacze z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowy system podawania leków. Trafiają za pomocą kontrolowanego uwalniania w formie nanowłókniny.

Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu można kontrolować czas uwalniania substancji po podaniu lekarstwa oraz upewnić się, że lek trafia tylko do chorych tkanek. W efekcie lekarstwo „omija” inne obszary organizmu, skupiając się tylko na problemie.

Jak tłumaczy Jakub Włodarczyk z CMPW PAN, stosując metodę elektroprzędzenia roztworów polimerowych, naukowcy wytworzyli mikro- oraz nanowłókna, z których następnie sformowali włókninę. Metoda ta polega na wytwarzaniu cienkich włókien za pomocą sił pola elektrycznego, które – przeplatając się ze sobą w przypadkowy sposób – tworzą nanomateriał. Finalnie otrzymali arkusz, który przy obserwacji gołym okiem przypomina kartkę papieru lub płótno. Składa się jednak z tak małych elementów, że dopiero za pomocą mikroskopu elektronowego jest możliwe oglądanie jego struktury.

Aby osiągnąć zamierzony rezultat, wytwarzany jest przeplot mikrowłókien zwierających lek z nanowłóknami polimeru różniącego się od nich zwilżalnością przez wodę. Leki można wprowadzić do hydrofobowych polimerów, które są odporniejsze na działanie płynów biologicznych w ciele. Dzięki temu mogą się powoli rozpuszczać i być dostarczane do organizmu przez długi czas (rok) lub bardzo krótko (w kilka godzin).

Co ważne, możliwe jest wytworzenie mieszanki w taki sposób, by substancje terapeutyczne trafiały tylko w określone miejsce. Tak by np. leki, które mogą zaszkodzić zdrowym komórkom, nie wydostawały się poza obręb swego docelowego miejsca działania. Nie wiadomo jeszcze, kiedy podawanie leków w formie nanowłókniny wejdzie do szerszego użytku.

Niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie wielu badań przedklinicznych, aby zyskać stuprocentową pewność bezpieczeństwa jego stosowania. Na razie z sukcesem udało nam się zakończyć etap badań laboratoryjnych. Sprawdzono szybkość uwalniania leków w warunkach symulujących ludzki organizm, a także na komórkach – wyjaśnia Jakub Włodarczyk.

źródło: PAN

Dyskusja (0 komentarzy)