Aktualności
Badania
17 Maja
Fot. Gabriela Kościuk
Opublikowano: 2022-05-17

Naukowcy PB opatentowali urządzenie do autoterapii stawu skokowego

Urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego opatentowali naukowcy z Politechniki Białostockiej. Jest przeznaczone dla osób w każdym wieku.

Podczas wielu z naszych aktywności – gdy biegamy, gramy w piłkę czy choćby tańczymy – może dojść do kontuzji stawu skokowego. Jest on odpowiedzialny za mechanikę chodu, biomechanikę biegu oraz za aktywne przemieszczanie się w różnych warunkach na różnych powierzchniach i w różnych okolicznościach. Aby zapobiegać jego uszkodzeniom należy wzmacniać mięśnie, poprawiać mobilność w stawie. Temu właśnie służy urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego opracowane i opatentowane przez naukowców z Politechniki Białostockiej: dr n. med. inż. Jolantę Grażynę Zuzdę z Katedry Marketingu i Turystyki Wydziału Inżynierii, Zarządzania, dr. inż. Piotra Borkowskiego z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego oraz prof. Roberta Latosiewicza z Instytutu Innowacji i Technologii.

Umożliwia ono również wykonanie ruchów odwodzenia i przywodzenia stopy, a także supinacji i pronacji. Supinacja to inaczej rotacja zewnętrzna, czyli odwracanie kończyny na zewnątrz w stosunku do jej osi. Pronacja to rotacja wewnętrzna, czyli odwrócenie kończyny do wewnątrz w stosunku do jej osi. Dzięki urządzeniu możemy też wykonywać stretching statyczny, czyli utrzymać stopę w określonej pozycji do 50 sekund. Prototypowe urządzenie do ćwiczeń stawu skokowego składa się z modułu do ćwiczeń rotacyjnych oraz ramienia wspomagającego.

Zadaniem ramienia wspomagającego jest pomoc osobie ćwiczącej w procesie rehabilitacji bądź też pomaganie takiej osobie przez rehabilitanta – wyjaśnia dr inż. Piotr Borkowski.

Urządzenie do autoterapii stawu skokowego mogą wykorzystywać osoby w każdym wieku.

Terapia ruchowa z wykorzystaniem urządzenia do rehabilitacji stawu skokowego jest kluczowa do osiągnięcia optymalnego zakresu ruchu w stawie, jego bezbolesnego funkcjonowania, aktywizacji mięśni, poprawy krążenia oraz odżywienia i przyśpieszenia regeneracji tkanek stawowych – zapewnia dr Jolanta Grażyna Zuzda.

Z kolei prof. Robert Latosiewicz dodaje, że połączenie wiedzy inżyniera i lekarza to klucz do sukcesu inżynierii biomedycznej jako dyscypliny naukowej

Chciałbym podkreślić olbrzymi wkład intelektualny i zaangażowanie zespołu Politechniki Białostockiej w skonstruowanie innowacyjnych urządzeń do rehabilitacji, niemających odpowiedników polskich i europejskich. Mam nadzieję, że bliska już komercjalizacja programu pozwoli na wdrożenie urządzenia do klubów fitness, do ośrodków rehabilitacji, a także pozwoli na wykorzystanie tego urządzenia w warunkach domowych – podkreśla specjalista ortopedii i traumatologii, rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej.

MK, źródło: PB

 

Dyskusja (0 komentarzy)