Aktualności
Badania
29 Lipca
Opublikowano: 2024-07-29

Naukowcy Politechniki Warszawskiej z pierwszym na uczelni patentem jednolitym

Autorski generator PUF, porównywany z odciskiem palca, tyle że w formie cyfrowej, stworzyli badacze z Politechniki Warszawskiej. Rozwiązanie, na które uzyskali pierwszy na tej uczelni patent jednolity, może być zastosowane w układach scalonych wykorzystywanych w Internecie rzeczy.

Generator fizycznie nieklonowalnych kluczy kryptograficznych (physically-unclonable function, PUF) można porównać do odcisku palca, tyle że w formie cyfrowej. Chodzi o rozwiązanie oparte na mikroskopijnych różnicach w strukturze układów elektronicznych, które służą do tworzenia układów kryptograficznych o wyjątkowo wysokich parametrach bezpieczeństwa.

W przypadku standardowych zabezpieczeń klucz kryptograficzny otrzymuje się korzystając z generatora liczb losowych, który prezentuje wartość zwaną ziarnem. Ziarno podlega następnie seriom przekształceń, tak aby stać się kluczem. Słabość takiego rozwiązania polega na tym, że etap tworzenia ziarna jest oparty na określonych operacjach matematycznych, które nie są w pełni losowe – wiedza o tym, jaki algorytm został wykorzystany, ułatwia złamanie układu – tłumaczy dr hab. inż. Piotr Z. Wieczorek z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Wraz z dr. inż. Krzysztofem Gołofitem opracował układ, który jest odporny na taką ingerencję. Bazuje on na atomowych różnicach w strukturze tranzystorów i uniemożliwia dotarcie do ziarna. Oznacza to, że klucza kryptograficznego z takiego układu nie się ani podrobić, ani z wydobyć z układu. Przełomowy wynalazek jest nie tylko wyjątkowo bezpieczny, ale także bardzo tani. Ma duży potencjał w dziedzinie tanich kryptograficznych mechanizmów bezpieczeństwa, np. w układach scalonych wykorzystywanych w Internecie rzeczy.

To autorskie rozwiązanie jest pierwszym na Politechnice Warszawskiej, które otrzymało patent jednolity (Unitary Patent). To rodzaj patentu, który w sposób automatyczny zapewnia ochronę na terenie 17 państw członkowskich Unii Europejskiej, które ratyfikowały odpowiednie porozumienie i tworzą jednolity system patentowy. Zgłaszający uzyskują dzięki temu ochronę patentową na terenie tych państw bez konieczności przechodzenia osobnych procedur. Ułatwia to wprowadzenie wprowadzenie danego rozwiązania na rynek i zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy – nie trzeba bowiem przechodzić przez osobne procedury patentowe lub walidacyjne w każdym kraju.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)