Aktualności
Badania
06 Maja
Źródło: www.faru.edu.pl
Opublikowano: 2022-05-06

Naukowcy pomogą osobom z dolegliwościami skóry

Naukowcy Uczelni Fahrenheita oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN opatentowali nową metodę tworzenia oraz dostarczania białek do organizmu. Ich wynalazek pomoże osobom z trudno gojącymi się ranami i innymi dolegliwościami skóry.

Szacuje się, że obecnie w Polsce problemy te doskwierają około 100 tysiącom pacjentów. Czynnikami powodującymi powstawanie trudno gojących się ran są choroby cywilizacyjne, np. cukrzyca, otyłość oraz postępujące starzenie się populacji i związany z wiekiem spadek zdolności regeneracyjnych organizmu. W odpowiedzi na ten problem naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego opatentowali tzw. wektory powielająco-ekspresyjne. To sposób tworzenia oraz dostarczania białek wielosygnałowych do miejsca w organizmie podlegającego regeneracji. Dzięki temu białka wielosygnałowe umieszczone np. w ranie mogą bezpośrednio stymulować proces regeneracji tkanek lub stopniowo uwalniać aktywne biologicznie peptydy. Twórcy rozwiązania planują zastosowanie go do konstrukcji leków biologicznych nowej generacji. Wykorzystanie najnowszych osiągnięć biotechnologii i biologii molekularnej umożliwiło badaczom zgłębienie mechanizmów regeneracji tkanek oraz działania nowych związków o potencjale leczniczym.

W ramach projektu REGENNOVA opracowano łącznie 11 wynalazków dotyczących opracowania nowych związków stymulujących regenerację tkanek oraz gojenie ran. Dla siedmiu z nich uzyskano już decyzję o udzieleniu patentu, w tym dla jednego – z Europejskiego Urzędu Patentowego. Prace nad wynalazkiem gdańscy naukowcy prowadzili wspólnie z kolegami z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz dwiema firmami biotechnologicznymi PRO SCIENCE Polska sp. z o.o i MedVentures sp. z o.o. Kierownikiem konsorcjum REGENNOVA jest prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu STRATEGMED 1.

MK, źródło: www.faru.edu.pl

Dyskusja (0 komentarzy)