Technologie do skuteczniejszej walki z handlem ludźmi oraz skażeniami środowiska opracują naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej. Otrzymają na ten cel blisko pół miliona euro z programu Horyzont Europa.
Uczelnia otrzymała finansowanie na realizację dwóch projektów, które będą prowadzone w Instytucie Optoelektroniki WAT. Pierwszym z nich – STBERNARD (SysTem for SAFE Biological chEmical Radiological and Nuclear Assessment, Rescue and Decontamination) – pokieruje ppłk dr inż. Bartłomiej Jankiewicz. Badania przewidują rozwinięcie technologii w zakresie szybkich czujników aerozoli i oparów oraz masowej dekontaminacji. Opracowywane detektory są doskonałymi rozwiązaniami do zapewnienia przenośnej ochrony przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i jądrowymi (CBRN).
Wspólnie z partnerami z Hiszpanii będziemy prowadzić badania nad zaprojektowaniem i zbudowaniem nowego czujnika bioaerozoli, opartego na laserowo wzbudzanej fluorescencji oraz rozproszeniowej teorii Miego. Czujnik pozwoli na wstępną klasyfikację bioaerozoli w czasie rzeczywistym, co w rezultacie przełoży się na reagowanie na pojawiające się zagrożenia biologiczne – tłumaczy ppłk Jankiewicz.
W ramach projektu zostaną także opracowane procedury operacyjne oraz przeprowadzone testy skuteczności rozwijanych technologii.
Oprócz Instytutu Optoelektroniki w przedsięwzięciu weźmie udział 16 europejskich partnerów, reprezentujących instytucje naukowe, firmy oraz użytkowników końcowych. Budżet trzyletniego projektu wynosi blisko 6 mln euro. Warszawska uczelnia otrzyma z tego 220 tys. euro.
Z kolei w ramach projektu VANGUARD (adVANced technoloGical solutions coupled with societal-oriented Understanding and AwaReness for Disrupting trafficking in human beings) powstaną zaawansowane rozwiązania technologiczne modułowego systemu, które w połączeniu z unikalną wiedzą ekspercką organów ścigania, zapewnią skuteczniejszą walkę z handlem ludźmi na wszystkich etapach śledztwa. Pracownicy WAT pod kierownictwem dr. hab. inż. Marcina Kowalskiego opracują dwa moduły systemu.
Pierwszy z modułów będzie odpowiedzialny za analizę behawioralną osób na podstawie obrazów termowizyjnych. W konsekwencji tego działania zdołamy określić emocje osób oraz wykryć np. podwyższoną temperaturę ciała. Drugi moduł, poprzez zastosowane w nim obrazowanie terahercowe, które posiada zdolność przenikania przez materiały niemetaliczne, wykorzystywane do produkcji pokryć w samochodach, pozwoli na znalezienie osób ukrytych w ciężarówkach – wyjaśnia lider zespołu.
Projekt będzie realizowało międzynarodowe konsorcjum składające się z 23 podmiotów z Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych. Badania rozpoczną się na początku listopada i potrwają 3 lata. Instytut Optoelektroniki otrzyma na ten cel blisko 224 tys. euro.
Paulina Arciszewska-Siek, źródło: WAT