Aktualności
Badania
01 Lipca
Źródło: www.pg.edu.pl
Opublikowano: 2020-07-01

Naukowcy z Gdańska pracują nad wsparciem dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu

Dzięki specjalnemu robotowi społecznemu, terapia dzieci z autyzmem będzie znacznie łatwiejsza. Takie rozwiązanie sprawdza się już w Wielkiej Brytanii, a dzięki współpracy Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Hertfordshire, już niebawem będzie można wdrażać je w Polsce.

Kaspar z wyglądu przypomina małego chłopca, ponieważ został zaprojektowany specjalnie jako robot o uproszczonych cechach humanoidalnych. Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu cierpią na wiele deficytów, a wśród nich są ograniczone umiejętności społeczne i emocjonalne. Wpływa to na ich zdolność do komunikacji i interakcji – zarówno z osobami dorosłymi, jak i z rówieśnikami. O ile relacja z drugim człowiekiem sprawia wielu takim dzieciom trudności, o tyle relacja dziecko – robot wygląda zupełnie inaczej.

– Do końca nie wiemy dlaczego dzieci z autyzmem o wiele łatwiej wchodzą w interakcję z robotami niż z ludźmi – tłumaczy dr hab. inż. Agnieszka Landowska, prof. PG, kierownik projektu EMBOA z ramienia gdańskiej uczelni. – Niezależnie jednak od przyczyny, kontakt z robotem społecznym jest dla dzieci po prostu łatwiejszy, szybciej się otwierają i wchodzą w relację. Chcemy to wykorzystać, ponieważ dzięki takim kontaktom rozszerza się możliwość terapii i nauki pewnych zachowań. Robot może stać się w pewnym stopniu przewodnikiem dziecka i dużym wsparciem dla terapeuty.

Projekt EMBOA, którego realizacja rozpoczęła się w 2019 roku i potrwa do końca 2022 roku, ma na celu opracowanie wytycznych, a następnie praktycznej oceny stosowania technologii rozpoznawania emocji przez roboty u dzieci z autyzmem.

– Przede wszystkim chcemy pokazać możliwości robota nauczycielom i terapeutom w różnych ośrodkach terapeutycznych – mówi prof. Landowska. – Kaspar będzie używany podczas indywidualnych sesji terapeutycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zależy nam na jak najdokładniejszej obserwacji i zbieraniu danych, tak by tworzyć algorytmy do automatycznego rozpoznawania emocji u takich dzieci.

W projekt zaangażowane są uczelnie z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Turcji, a także Macedońskie Stowarzyszenie Psychologii Stosowanej. Badania będą prowadzone równolegle we wszystkich krajach. Projekt przewiduje przeprowadzenie podwójnej pętli badań obserwacyjnych. Pierwsza runda koncentruje się na analizie zastosowania metod rozpoznawania emocji w interakcjach robotów przy zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Wyciągnięte wnioski zostaną sformułowane w formie wytycznych i potwierdzone w drugiej turze badań.

– Niecierpliwie czekamy na Kaspara na Politechnice Gdańskiej, właśnie finalizujemy umowę o wypożyczeniu go od Uniwersytetu w Hertforfshire. Pandemia trochę opóźniła rozpoczęcie badań z dziećmi, ale mamy nadzieję, że sesje z robotem zaczną się już od nowego roku szkolnego – kończy prof. Landowska.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)