Aktualności
Badania
23 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-23

Naukowcy z PG opracowali model ryzyka niewypłacalności firmy

Naukowcy z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej opracowali formuły do obliczenia ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw. Wystarczy wpisać roczne wyniki finansowej firmy, a model obliczy, w jakim stopniu jest ona zagrożona ryzykiem upadłości.

Prognozowanie ryzyka upadłości firm jest jednym z głównych wyzwań współczesnych badań w ekonomii i finansach. Modele prognozowania upadłości mają olbrzymie znaczenie dla ekonomistów, którzy muszą w sposób ciągły prognozować sytuację finansową firm. Takie modele często w prosty sposób i zarazem szybko pozwalają dostarczyć wczesne sygnały ostrzegawcze o potencjalnym ryzyku upadłości.

Dwa modele do prognozowania ryzyka upadłości przedsiębiorstw stworzyli naukowcy z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Pierwszy, którego autorem jest dr hab. Tomasz Korol, prof. PG, jest przeznaczony dla wszystkich rodzajów przedsiębiorstw oprócz sektora finansowego. Drugi, autorstwa dr. hab. Błażeja Prusaka, prof. PG, służy do oceny ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw produkcyjnych.

Jak zaznaczają ich twórcy, można je w praktyce wykorzystać w kilku aspektach:

  • w kontekście wczesnego ostrzegania przed pogarszaniem się sytuacji finansowej badanej firmy;
  • z punktu widzenia oceny wypłacalności kontrahentów;
  • z punktu widzenia oceny ryzyka kredytowego przez instytucje finansowe;
  • w kontekście oceny realizacji planów finansowo-ekonomicznych w firmie;
  • z punktu widzenia oceny ryzyka kupna akcji spółki przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych na giełdach papierów wartościowych.

Oba modele dostępne są na stronie internetowej: https://prognozowanie.zie.pg.gda.pl/.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)