Aktualności
Badania
13 Grudnia
Stellarator Wendelstein 7-X, fot. Dariusz Makowski
Opublikowano: 2021-12-13

Naukowcy z PŁ opracują algorytmy do sterowania plazmą termojądrową 

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej uzyskali prestiżowy grant EUROfusion Engineering Grants. W jego ramach będą prowadzili badania nad systemem monitorującym wytwarzanie plazmy termojądrowej. 

Konkurs na projekty dotyczące rozwiązania problemów naukowych związanych z fuzją termojądrową ogłosiło europejskie konsorcjum EUROfusion, które zarządza programem fuzji jądrowej Wspólnoty EURATOM. Zrzesza 30 jednostek badawczych z 26 krajów Unii Europejskiej oraz ze Szwajcarii i Ukrainy. Współfinansuje badania, edukację i szkolenia w zakresie fuzji jądrowej poprzez programy EUROfusion Researcher Grant i EUROfusion Engineering Grant. Po raz pierwszy EUROfusion Engineering Grant trafił do polskich naukowców. Otrzymali go badacze z Politechniki Łódzkiej.

W ramach trzyletniego grantu prowadzone będą badania naukowe nad nowymi metodami przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym oraz wykorzystaniem uczenia maszynowego i sieci neuronowych do ochrony i sterowania urządzeniami do wytwarzania plazmy termojądrowej. Głównym celem projektu jest opracowanie metodyki oraz algorytmów sterowania plazmą, jak również zabezpieczenia maszyny, z wykorzystaniem obrazów z kamer termowizyjnych dla wyładowań plazmowych dłuższych niż 30 minut – tłumaczy dr hab. inż. Dariusz Makowski, prof. PŁ z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Projekt będzie realizowany we współpracy z naukowcami z ośrodków zagranicznych: z dr. Marcinem Jakubowskim z Instytutu Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka w Greifswaldzie (Niemcy), dr. Raphaelem Mitteau z Centrum Badań Jądrowych (CEA) oraz uczonymi z ośrodka ITER we Francji. Rezultaty prac są niezwykle ważne dla przyszłych urządzeń fuzyjnych, takich jak budowany we Francji tokamak ITER czy też projektowana demonstracyjna elektrownia termojądrowa DEMO, której budowie przyświeca cel produkcji prądu elektrycznego do komercyjnego użytku.

Opracowane urządzenia do akwizycji obrazu, algorytmy i rozwiązania informatyczne zostaną praktycznie przebadane w urządzeniach służących do wytwarzania plazmy i przeprowadzania kontrolowanych reakcji termojądrowych: w uruchamianym obecnie w Niemczech stellaratorze Wendelstein 7-X oraz tokamaku WEST we Francji – wyjaśnia prof. Makowski.

źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)