Aktualności
Badania
20 Stycznia
Na zdj. dr inż. Grzegorz Liśkiewicz, fot. Jacek Szabela
Opublikowano: 2021-01-20

Na PŁ powstaje urządzenie do zbioru mikroalg

Nad systemem przepływowym służącym do zbioru mikroalg pracują naukowcy Politechniki Łódzkiej. Budżet projektu, który znalazł się na czele listy rankingowej konkursu NCBR „Szybka ścieżka”, wynosi ponad 2 mln euro.

Innowacyjne rozwiązanie zbierające mikroalgi to projekt szkockiego, biotechnologicznego start-upu uFraction8. Jego inżynierowie stworzyli moduł skutecznie filtrujący niewielkie objętości wody, który wykorzystuje zaawansowaną technologię zwaną mikroprzepływami, do tańszego i łatwiejszego separowania mikroorganizmów niezbędnych do produkcji żywności, chemikaliów i leków. Rozwiązanie to zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Nature Spinoff „one to watch”. Interdyscyplinarny zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej „przeskaluje system”, co oznacza, że zaprojektowane zostanie urządzenie składające się z dziesiątek, a docelowo nawet stu takich modułów. Dzięki temu koszt pozyskania mikroalg z wody morskiej będzie dużo mniejszy, a przez to przestaną one być dobrem ekskluzywnym. Nad rozwiązaniem pracują naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego wspólnie z Zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego oraz firmą Pintech.

Aby połączyć taką liczbę modułów filtrujących musimy najpierw dobrze zrozumieć, jak działa każdy z nich. Przeprowadzimy kompleksowe badania pojedynczego modułu i uzyskamy jego charakterystykę oraz warunki, w których filtracja jest najbardziej skuteczna. Dzięki tej wiedzy będzie możliwe przeprowadzenie dalszych badań i prac projektowych mających na celu odpowiednie ukształtowanie kanałów przepływowych. Idealny kształt kanału to taki, w którym każdy filtr pracuje w zakresie optymalnym. To trochę jak strojenie instrumentów dla 100-osobowej orkiestry – wyjaśnia dr inż. Grzegorz Liśkiewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych, kierujący projektem ze strony Politechniki Łódzkiej.

Badania numeryczne przeprowadzi dr hab. Krzysztof Sobczak z IMP, zaś prace eksperymentalne będą nadzorowane przez dr. hab. Aleksandra Olczyka, również z IMP. Pomiar poziomu stężenia mikrocząstek w zawiesinie będzie możliwy dzięki współpracy z Zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego PŁ. Biotechnologiczny start-up uFraction8 założyli dr Monika Tomeckai dr Brian Miller. Firma Pintech zajmie się wdrożeniem i komercjalizacją produktu.

źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)