Powłokę wydłużającą pracę paneli fotowoltaicznych opracowali naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. Na realizację projektu otrzymali blisko 200 tys. dofinansowania w ramach Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.
Z każdym miesiącem wzrasta zapotrzebowanie na wysokowydajne, tanie i szeroko dostępne systemy produkujące energię elektryczną z zachowaniem pełnej troski o ochronę środowiska. W ostatnich latach najpopularniejszą formą takiego systemu są ogniwa fotowoltaiczne, montowane zarówno na budynkach domów jednorodzinnych, użyteczności publicznej, jak i w formie farm fotowoltaicznych.
Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej opracowali technologię, która może zwiększyć wydajność działania paneli fotowoltaicznych.
Chcemy zastosować wielowarstwową, polimerową powłokę z pęcherzykami powietrza zamkniętymi pomiędzy dwiema warstwami folii i o cechach mikrokoncentratorów promieniowania słonecznego. Chociaż grubość tej warstwy nie przekracza 30 μm, będzie to trwała powłoka, która transmisyjnością odpowiada filtrowi zbudowanemu z układu mikrosoczewek powietrza zamkniętych pomiędzy polimerami – foliami podczas procesu ich nakładania na szkło lub przezroczysty polimer – tłumaczy dr hab. Małgorzata Pociask-Biały z UR, kierująca zespołem badawczym.
Efektem prac podkarpackich naukowców jest powłoka, która umożliwi dłuższą pracę modułów fotowoltaicznych. Taki system może być stosowany m.in. w systemach naziemnych produkujących energię elektryczną na potrzeby zasilania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjnego zasilania kokpitów samolotów, systemów, np. analizujących skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy innych systemów umieszczanych w przestrzeni kosmicznej.
Nasze rozwiązanie pozwoli w prosty sposób zastosować koncentratory do wzmocnienia prądu zwarciowego ogniw, ale nie poprzez wbudowywanie szklanych soczewek w obszar przestrzeni pomiędzy ogniwami fotowoltaicznymi. Seryjnie produkowane krzemowe moduły fotowoltaiczne pracują w zakresie widzialnym, a proponowane przez nas rozwiązanie polepsza ich parametry pracy, rozszerza zakres stosowania w ciągu doby oraz upowszechnia stosowanie ich w innych branżach – dodaje dr hab. Małgorzata Pociask-Biały.
Obecnie trwają prace nad komercjalizacją rozwiązania. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach trzeciego naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. W sumie granty przyznano 63 zespołom naukowym. Największą pulę środków (8,9 mln zł) przyznano badaczom z Uniwersytetu Rzeszowskiego (30 projektów).
MK