Na Politechnice Białostockiej stworzono grzybową kompozycję leczniczą, która z powodzeniem zwalcza tzw. zgnilca amerykańskiego – groźną chorobę zakaźną pszczół. Wynalazek czeka właśnie na opatentowanie.
Zgnilec złośliwy pszczół jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Larwy pszczół otrzymują wraz z pokarmem zarodniki bakterii, przed którymi nie są w stanie się obronić i umierają. Robotnice usuwają martwy czerw z ula, zarażając się i rozprzestrzeniając chorobę na całą pszczelą rodzinę.
– Jedyne skuteczne metody to przenoszenie pszczelich rodzin, palenie pszczół z ulami lub stosowanie antybiotyków i polisulfamidów, które jednak dostają się do miodu i mają szkodliwy wpływ na człowieka. Ostatnie dwa rozwiązania są zakazane na terenie Unii Europejskiej – mówi prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, który znalazł sposób, by zastąpić niebezpieczne dla człowieka i pszczół środki farmakologiczne.
To kompozycja lecznicza oparta na naturalnych substancjach. Jej autor przebadał w tym celu 120 gatunków grzybów, z których sześć wykazało aktywność względem bakterii Paenibacillus larvae. Najsilniejszą – złotoporek niemiły (Tyromyces fissilis), grzyb z Puszczy Białowieskiej. Kompozycja powstała na bazie wyciągów z owocników tego grzyba okazała się równie skuteczna co dotychczas stosowane antybiotyki i polisulfamidy.
– Złotoporek niemiły jest grzybem rzadkim, dlatego teraz, przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, sprawdzamy, czy możemy hodować go w warunkach sztucznych – dodaje prof. Bakier, którego rozwiązanie czeka właśnie na opatentowanie.
Nie jest to pierwszy tego typu wynalazek na jego koncie. W czerwcu otrzymał patent na podobną kompozycję, opartą na wyciągu brzozowym, stworzoną z prof. Valerym Isidorovem. To rozwiązanie ma przede wszystkim sprawdzone zastosowanie w profilaktyce zgnilca: zarówno amerykańskiego, jak i europejskiego. Problem zgnilca ma charakter globalny i dotyczy wszystkich krajów, w których hodowane są pszczoły. W Europie żyje ok. 15 mln rodzin pszczelich. Z danych Głównego Inspektora Weterynarii wynika, że z roku na rok w Polsce rośnie liczba ognisk zgnilca. W roku 2017 potwierdzonych było 137, a w ubiegłym – już 260 ognisk.
źródło: PB