Aktualności
Badania
09 Lipca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2024-07-09

Naukowcy z PW opracowują wzorzec nowego podejścia do projektowania szpitali

Skoncentrowane na człowieku, a nie – jak dotąd – wyłącznie na budynku i jego systemach – tak mają być kształtowane nowoczesne szpitale. Opracowaniem nowego wzorca zajmuje się sieć HumanIC. To europejski projekt, którego koordynatorem jest Politechnika Warszawska. 

Obecnie przy projektowaniu szpitali akcenty położone są na to, jaki powinien być budynek i jak mają w nim funkcjonować systemy wentylacji i ogrzewania. To niezwykle ważne elementy, ale do tematu można także podejść od bardziej ludzkiej strony.

Klimat wewnętrzny skoncentrowany na człowieku definiuje się jako mikrośrodowisko, które otacza i jest blisko ludzkiego ciała. Oznacza to, że warunki, takie jak temperatura, wilgotność i jakość powietrza, są dostosowane tak, aby były jak najbardziej komfortowe i zdrowe dla osoby znajdującej się w danym otoczeniu – tłumaczy prof. Anna Bogdan z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, koordynatorka projektu HumanIC.

Zorientowany na człowieka klimat wewnętrzny w szpitalach odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpiecznego i skutecznego świadczenia opieki zdrowotnej. Sale operacyjne, izolatki, gabinety zabiegowe i laboratoria umożliwiają bezpieczne przeprowadzanie coraz bardziej zaawansowanego leczenia pacjentów, a oddziały, pokoje konsultacyjne i poczekalnie zapewniają niezbędne udogodnienia dla uzyskania komfortu i dobrego samopoczucia pacjentów podczas rekonwalescencji.

Szacuje się, że każdego roku u ponad 4 milionów pacjentów w Unii Europejskiej, a każdego dnia – u około 80 tys., dochodzi do zakażenia związanego z przebywaniem w obiektach ochrony zdrowotnej,  Środowisko szpitalne jest odpowiedzialne za 20% wszystkich zakażeń szpitalnych i istnieją wyraźne dowody na to, że konstrukcja budynków i działalność człowieka przyczyniają się do przenoszenia chorób zakaźnych. Szacuje się, że poprawa środowiska wewnętrznego w budynku szpitala może zmniejszyć koszty związane z chorobami przenoszonymi drogą powietrzną o 9–20% – podaje prof. Anna Bogdan.

To właśnie tą kwestią zajmują się członkowie sieci HumanIC. Ich celem jest opracowanie nowego podejścia do projektowania przestrzeni w szpitalu – łączącego różne elementy, takie jak źródła zanieczyszczeń i systemy wentylacyjne, z potrzebami pacjentów, wymaganiami medycznymi i efektywnym zużyciem energii.

W ramach projektu zostanie zbadane, skąd biorą się drobnoustroje w warunkach szpitalnych, jak się rozprzestrzeniają i jak unoszą się z powrotem w powietrze oraz jak nasze odczucia psychiczne łączą się z pomiarami fizjologicznymi i reakcjami organizmu. W tym celu będą wykorzystane modele matematyczne, nowoczesne systemy sterowania bazujące na Internecie rzeczy i nowoczesne narzędzia do monitorowania stanu powietrza w czasie rzeczywistym, a także symulacje komputerowe i rzeczywistość rozszerzona.

Zdobyta wiedza będzie wykorzystywana do lepszego projektowania rozwiązań technicznych, opracowania nowych metod wizualizacji i kontroli mikroklimatu wewnętrznego w obiektach szpitalnych. W tym nowym podejściu mają być kształcone kolejne pokolenia naukowców i inżynierów zajmujących się inżynierią środowiska.

Na Politechnice Warszawskiej prowadzone będą badania dotyczące parametrów przepływu strumieni powietrza w najbliższym otoczeniu chirurgów, personelu medycznego i pacjentów w zależności od ich aktywności i pozycji ciała, odzieży i procedury chirurgicznej – opowiada prof. Anna Bogdan. – Wyniki badań posłużą m.in. do opracowania modeli wymiany ciepła między personelem medycznym/pacjentem a otoczeniem.

Konsorcjum HumanIC tworzy 17 partnerów z 9 państw: Polski, Norwegii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Portugalii,, Hiszpanii, Anglii i Belgii. To zespoły z uczelni oraz instytucji i firm z inżynierii środowiska. Koordynatorem prac jest Politechnika Warszawska. Projekt „Human-centric indoor climate for healthcare facilities” (HumanIC) otrzymał dofinansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont Europa w ramach Marie Skłodowska-Curie Actions.

MK, źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)