Aktualności
Badania
22 Kwietnia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2022-04-22

Naukowcy z PWr pracują nad bateriami nowej generacji

Nowej generacji baterie przyjazne środowisku opracowują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Konsorcjum, w którym uczestniczą, zostało wyłonione w ostatnim konkursie sieci M-ERA.NET 3.

Zakres tematyczny konkursu M-ERA.NET 3 Call 2021 obejmował sześć obszarów badawczych z zakresu nauk o materiałach i inżynierii materiałowej: modelowanie na potrzeby inżynierii materiałowej i przetwarzania; innowacyjne powierzchnie, powłoki i interfejsy; kompozyty o wysokiej wydajności; materiały funkcjonalne; nowe strategie dla zaawansowanych technologii materiałowych do zastosowań medycznych; materiały do ​​wytwarzania przyrostowego. Spośród 493 złożonych wniosków do finansowania skierowano 70 na łączną sumę 69,9 mln euro.

Jeden ze zwycięskich projektów o akronimie ZABAT będzie realizowany na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych.

Zajmiemy się opracowaniem nowej generacji przyjaznych środowisku odwracalnych ogniw cynkowo-powietrznych – informuje prof. Grażyna Gryglewicz, kierownik polskiego zespołu.

Naukowcy wykorzystają w tym celu porowate materiały cynkowe, elektrolity typu hydrożeli na bazie polimerów syntetycznych i naturalnych oraz nowe wielofunkcyjne materiały wykorzystujące związki metali przejściowych, materiały grafenowe i porowate materiały węglowe. W projekcie, oprócz PWr, uczestniczą cztery podmioty: Centro Tecnológico Leitat z Barcelony (lider), SINTEF (Norwegia), Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung (Niemcy) i Heraeus Battery Technology GmbH (Niemcy).

Naszym zadaniem jest opracowanie nowych materiałów katodowych na bazie grafenów domieszkowanych azotem i siarką oraz ich kompozytów z nanocząstkami metali przejściowych, które będą pełniły rolę podłoża i/lub katalizatora reakcji redukcji i wydzielania tlenu. Skonstruujemy też demonstrator akumulatora cynkowo-powietrznego – zapowiada prof. Gryglewicz.

Dodaje, że ogniwa cynkowo-powietrzne mogą magazynować znacznie więcej energii niż najczęściej stosowane obecnie ogniwa litowo-jonowe, dlatego wkrótce będą stanowiły alternatywę do zastosowania w różnych branżach przemysłu, jak i w gospodarstwach domowych.

Ten projekt uwzględnia tak ważny aspekt środowiskowy technologii, zaplanowaliśmy w nim recykling materiałów katodowych, eliminację metali szlachetnych (platyna, ruten, iryd) i surowców krytycznych (lit, grafit) – podkreśla prof. Grażyna Gryglewicz.

MK, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)