Aktualności
Badania
13 Marca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2023-03-13

Naukowcy z PWr tworzą wielofunkcyjne materiały do elektroniki

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, we współpracy z partnerami z Niemiec i Hiszpanii, zbadają innowacyjne materiały do zastosowań elektronicznych i sensorowych opartych na miedzi i szkle. Konsorcjum, w skład którego wchodzą, zostało laureatem konkursu sieci M-ERA.NET 3. 

Międzynarodowe projekty finansowane w ramach programu M-ERA.NET 3 wspierają badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. O finansowanie mogły się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych. Spośród 289 złożonych wniosków dofinansowanie w łącznej wysokości 43,7 mln euro otrzymało 46 projektów, w tym aż 10 z Polski. W jednym z nich będą uczestniczyć naukowcy z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej.

Projekt COCO (Copper conductive lines with glass insulation by a melt extrusion process) dotyczy rozwoju koncepcji innowacyjnych materiałów wielofunkcyjnych do zastosowań elektronicznych i sensorowych, opartych na miedzi jako materiale o wysokiej przewodności i szkle jako materiale dielektrycznym. Dzięki wykorzystaniu technik wytwarzania addytywnego (AM) możliwa będzie miniaturyzacja trójwymiarowych elementów elektrycznych i elektronicznych.

Wykorzystanie właściwości, jakie oferuje połączenie miedź–szkło, przyczyni się do udoskonalenia istniejących urządzeń elektronicznych poprzez zwiększenie ich wszechstronności i funkcjonalności, zwiększenie zakresu temperatury pracy oraz poprawę stabilności chemicznej i mechanicznej – zapewnia prof. Jarosław Domaradzki z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, kierownik polskiego zespołu.

Wykorzystanie technologii AM, w której materiał nakładany jest tylko w żądanym miejscu, sprawi, że zużycie surowców będzie znacznie mniejsze, co przekłada się równocześnie na mniej odpadów. Realizacja projektu przyczyni się więc do zwiększenia świadomości ekologicznej, w tym bardziej efektywnego wykorzystania zasobów i energii.

Zadaniem naszego zespołu będzie wykonanie analiz materiałowych oraz badań właściwości elektrycznych wytworzonych połączeń miedź–szkło oraz samych elektrod miedzianych. Jednym z ostatecznych celów projektu jest opracowanie demonstratora i jego przetestowanie w środowisku przemysłowym. Tym zadaniem będzie zajmował się partner przemysłowy z Hiszpanii – wyjaśnia prof. Jarosław Domaradzki. – Wytworzone komponenty w postaci szklanego podłoża z wytworzonymi elektrodami z miedzi badane będą w strukturze czujnika elektrochemicznego przeznaczonego do zastosowań mikrofluidycznych – dodaje.

Całkowita wartość projektu to ponad 1,4 mln euro. Przedsięwzięcie koordynuje Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology IWU, a biorą w nim udział także Technische Universität Bergakademie Freiberg (Niemcy) i MicruX Fluidic (Hiszpania).

źródło: PWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)