Pilotażową linię nowoczesnych produktów konopnych uruchamiają naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Swoją ofertę kierują do osób otwartych na kulinarne doznania.
W ideę opracowania technologii produkcji wegańskich serów, fermentowanych napojów oraz słodyczy z nasion konopi włóknistych zaangażowali się naukowcy z Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu: z Katedry Technologii Żywności i Żywienia oraz Katedry Chemii Bioorganicznej. Partnerem uczelni w tym przedsięwzięciu jest start-up Biotreco. Do rozpoczęcia prac eksperymentalnych skłoniła wrocławskich badaczy analiza jakości odżywczej produktów oferowanych dotychczas na rynku jako roślinne zamienniki nabiału.
Wizualnie przypominają przetwory mleczne, ale pod względem odżywczym często trudno je nazwać wartościowymi. Chcieliśmy ułatwić konsumentom planowanie codziennych posiłków i zaproponować im produkty wysokiej jakości, które spełnią ich oczekiwania. A te są coraz większe, zwłaszcza wśród osób stosujących diety eliminacyjne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wykorzystujemy rośliny uprawiane wyłącznie w Polsce – podkreślają naukowcy z UEWr.
Jak dodają autorzy pomysłu, potencjał przetwórczy konopi włóknistych jest ogromny, jednak wciąż niewykorzystywany w przemyśle spożywczym. Nasiona konopi są bogate m.in. w wysokowartościowe białko, kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 i n-6, błonnik, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne. W przeciwieństwie do soi czy orzechów są bezpieczne dla alergików. Dzięki temu mogą się stać doskonałym składnikiem wyrobów będących alternatywą dla tradycyjnych produktów mlecznych.
Prace nad zaprojektowaniem technologii produkcji konopnej żywności trwały ponad rok. Oferta będzie skierowana nie tylko do wegan, ale do wszystkich osób ciekawych żywności roślinnej i otwartych na kulinarne doznania. Na realizację swojego projektu wrocławianie uzyskali dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020. Za swoje opracowanie start-up został nominowany do nagrody „MBA Startup of the Year” przyznawanej przez międzynarodową organizację Association of MBAs.
Zdaniem analityków z New Frontier Data, Polska ma znaczący potencjał, aby stać się jednym z kluczowych producentów konopi w Europie. Areał uprawy Cannabis sativa w Polsce odnotował 80% wzrost na przestrzeni lat 2018–2020 i wynosi obecnie ok. 3 tys. ha. Wartość sprzedaży osiągnięta przez przemysłowe rolnictwo konopne wyniosła 9,6 mln dolarów, zapewniając bazę surowcową dla przemysłu tekstylnego, spożywczego, kosmetycznego i budowlanego.
źródło: UEWr