Aktualności
Badania
15 Czerwca
Źródło: UKW
Opublikowano: 2021-06-15

Naukowcy z UKW opracowali rewolucyjną diodę LED

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymał patent europejski na diodę światła białego LED mogącą działać w bardzo wysokich temperaturach. Wynalazek powstał we współpracy z badaczami z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg.

Klasyczne diody, używane do celów przemysłowych, nie wytrzymują wysokich temperatur. To znacząco ogranicza ich wykorzystanie. Zespół z bydgoskiego uniwersytetu we współpracy z Uniwersytetem Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze postanowił wyeliminować tę niedogodność. Zamiast klasycznego konwertora w diodzie zastosowano układ warstwowy, pozwalający w zależności od jego składu, regulować barwę światłą.

Nasza dioda LED może dzięki temu działać w znacznie wyższych temperaturach od klasycznych, cechuje się również długowiecznością. To powoduje, że widzimy dla niej zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, gdzie takie wytrzymałe źródła światła są niezbędne – podkreśla prof. dr hab. Jurij Zorenko, kierownik Katedry Materiałów Optoelektronicznych Instytutu Fizyki UKW.

Oprócz niego skład zespołu badawczego po stronie bydgoskiej tworzyli: dr Vitaliy Gorbenko, mgr Tetyana Zorenko, dr Sandra Witkiewicz-Łukaszek, Anton Markovskyi. Prawa do patentu mają w równej części uczelnia niemiecka oraz UKW. To pierwszy grant European Patent Office przyznany Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego. W ostatnich trzech latach uczelnia uzyskała także dziewięć patentów krajowych.

źródło: UKW

Dyskusja (0 komentarzy)