Aktualności
Badania
02 Sierpnia
Fot. Adam Wróbel
Opublikowano: 2021-08-02

Naukowcy z UŁ zaprojektowali wertykalne ogrody

Zielone ściany, które oczyszczają powietrze i wzbogacają otoczenie, prośrodowiskowo i estetycznie – naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego wspólnie z Polską Akademią Nauk i firmą Dytrych Pure Home stworzyli projekt tzw. wertykalnych ogrodów. Konstrukcje można instalować zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach.

Gdy nie można szybko wrócić do zielonych rynków czy ulic, wertykalne ogrody są optymalnym rozwiązaniem. Można ich też (efektywnie i efektownie) użyć na osiedlach mieszkaniowych o ciasnej zabudowie, na fasadach budynków, dziedzińcach i we wszelkich wnętrzach – możliwości jest bardzo wiele. A korzyści?

Wertykalne ogrody oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji: pyłów i lotnych związków organicznych. Wzbogacają powietrze w tlen, regulują też wilgotność powietrza, obniżają temperaturę a nawet redukują poziom hałasu. W ich sąsiedztwie żyje się zdrowiej i można się dużo łatwiej zrelaksować – tłumaczy prof. Justyna Polit z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, która wraz z prof. Jeremim Kołodziejkiem i Mateuszem Walo opracowała koncepcję nasadzeń.

Pierwszy egzemplarz zielonej ściany znajduje się na terenie Ogrodu Dydaktyczno-Doświadczalnego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, gdzie poddawany jest testom w warunkach miejskich. Konstrukcja i zestaw roślin dostosowywane są do potrzeb zamawiającego. Wszystko oparte jest o materiały ekologiczne. Ogrody są wyposażone w system doprowadzający wodę do każdej z roślin i specjalny filtr fotokatalityczny (szara, boczna część). Został on stworzony przez prof. Janusza Jarosławskiego z PAN, prezesa PHU Dytrych Witolda Dytrycha oraz dr Huberta Witkowskiego.

Filtr wykorzystuje najnowsze osiągnięcia z dziedziny nanomateriałów. Znacznie poprawia jakość powietrza, można powiedzieć, że „rozbraja” wirusy, bakterie, grzyby pleśniowe i lotne związki organiczne – wyjaśnia Witold Dytrych, jeden z konstruktorów.

Autorzy projektu prowadzą już rozmowy z pierwszymi partnerami, którzy są zainteresowani wprowadzeniem u siebie wertykalnych ogrodów. Niebawem konstrukcje mogą się też, w większej liczbie, pojawić na samej uczelni.

źródło: UŁ

Dyskusja (0 komentarzy)