Aktualności
Badania
25 Stycznia
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2022-01-25

Naukowcy z UWM opracowują wirtualny ekoprzewodnik po Mazurach

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pomogą opracować ekoaplikację, dzięki której w atrakcyjny i przystępny sposób będzie można poznać Krainę Wielkich Jezior Mazurskich.

Projekt, w którym na zlecenie Fundacji HumanDoc uczestniczą naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, ma charakter edukacyjny i wdrożeniowy. Oprócz uczelni biorą w nim udział Mazurski Park Krajobrazowy i Urząd Miasta Giżycko. Efektem wspólnych prac będzie specjalna aplikacja, która pozwoli zapoznać się z przyrodniczymi ciekawostkami Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Po zainstalowaniu w telefonie, wirtualny przewodnik, głosem znakomitej lektorki Krystyny Czubówny, oprowadzi turystę po Krainie Wielkich Jezior, pokaże najciekawsze szlaki, opowie o siedliskach ptaków, rzadkich roślinach, pomnikach przyrody. Ale też, dzięki wykorzystaniu możliwości tzw. rzeczywistości rozszerzonej, ostrzeże, co się może stać, gdy przestaniemy dbać o przyrodę. Aplikacja będzie darmowa i dostępna dla każdego.

Naszym zadaniem będzie adiustacja merytoryczna i weryfikacja krótkich tekstów, które pojawiać się będą w ekoaplikacji. Mówiąc najprościej, dopilnujemy, aby przekaz był poprawny od strony naukowej i użyteczny dla każdego, kto zechce skorzystać z aplikacji – wyjaśnia prof. Stanisław Czachorowski, entomolog z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UWM, który jest jednym z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów ekologii, a jego blog „Profesorskie Gadanie” od lat plasuje się w czołówce najchętniej czytanych przez miłośników przyrody.

Jak dodaje, główny cel projektu to zwiększenie świadomości społecznej na temat roli fauny i flory Wielkich Jezior, a w konsekwencji poprawa ochrony ekosystemów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w szczególności zwiększenie ochrony jej bioróżnorodności.

Fundacja HumanDoc, zapraszając biologów z UWM do uczestnictwa w projekcie, doceniła dotychczasowe ich osiągnięcia w zakresie nowoczesnych metod upowszechniania wiedzy oraz fakt dobrej współpracy m.in. z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Fundacja, której siedziba mieści się w Opolu, została powołana w celu edukacji i działania na rzecz rozwiązywania problemów globalnych. Przez 10 ostatnich lat z powodzeniem realizowała liczne interdyscyplinarne projekty, których wspólnym mianownikiem jest wsparcie społeczeństw, wyrównywanie szans i działanie w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Projekt „Zakorzenieni w przyrodzie – budowa ekoaplikacji dla Krainy Wielkich Jezior Mazurskich” będzie realizowany do 2024 roku. Otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 172 tys. euro z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Małgorzata Hołubowska, źródło: UWM

 

Dyskusja (0 komentarzy)