Aktualności
Badania
17 Czerwca
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2022-06-17

Naukowcy z UWM pracują nad biodieslem z glonów chlorella

Nad wykorzystaniem glonów chlorella do produkcji biopaliw pracują naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

Chlorella to glon z gromady zielenic. Występuje w każdym wodnym i wilgotnym środowisku: w wodach słodkich i słonych, w wilgotnej korze i ziemi, a także we wnętrzu innych organizmów jako zoochlorella. Jest znana ze swoich wartości odżywczych i stosowana często jako suplement diety. Badania prowadzone na Wydziale Geoinżynierii UWM skupiają się na innych jej właściwościach, m.in. zdolności pochłaniania dwutlenku węgla i na możliwości wykorzystania bioolejów zawartych w komórkach tych glonów. Naukowcy z Katedry Inżynierii Środowiska pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Marcina Zielińskiego pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą hodować chlorellę na masową skalę. Dotychczasowe wyniki badań są na tyle obiecujące, że naukowcy szukają zakładów przemysłowych, które zachcą przetestować ich pomysły.

Glony mają ogromny potencjał. My skupiliśmy się na tych właściwościach chlorelli, które mogłyby zostać z powodzeniem wykorzystane w przemyśle energetycznym, czyli produkcji biooleju, oraz na ich zdolności do wychwytywania dwutlenku węgla, tzw. biosekwestracji – tłumaczy prof. Zieliński.

I dodaje, że głównym celem zespołu badaczy jest wytworzenie warunków do hodowli jak największej ilości glonów, które wychwycą maksymalnie dużo CO2, a przy tym zgromadzą w komórkach jak największe ilości biooleju. Już teraz wiadomo, że glony mogą kumulować go o wiele więcej niż inne znane nam rośliny oleiste. Jak można wykorzystać olej produkowany przez glony? Tak samo jak np. olej rzepakowy. W przemyśle spożywczym jako suplement diety, produkt prozdrowotny albo – jako biopaliwo.

To ostatnie zastosowanie jest tym najbardziej poszukiwanym. Aby z tego oleju mogło powstać biopaliwo, konieczne jest przeprowadzenie różnych procesów, w wyniku których zostanie uzyskany biodiesel. Z naszych badań wynika, że jest to jak najbardziej możliwe – twierdzi dr Paulina Rusanowska.

Dlatego głównym celem naukowców jest opracowanie takich rozwiązań technologicznych, które pozwolą na uzyskanie dużej ilości glonów w jak najkrótszym czasie i możliwie najniższym kosztem. I chociaż w skali przemysłowej nie jest to wcale proste, badacze wierzą, że niebawem będą mogli sprawdzić te rozwiązania w praktyce.

Przetestowaliśmy je już w warunkach laboratoryjnych i ten etap mamy zakończony. Teraz szukamy zakładów przemysłowych zainteresowanych sprawdzeniem opracowanych przez nas rozwiązań. Zależy nam na współpracy z firmami, które np. wytwarzają spaliny i chcą ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Glony można wykorzystać do oczyszczania spalin z CO2, a przy okazji uzyskać także inne cenne produkty, jak np. bioolej czy nawóz organiczny z alg – podkreśla prof. Zieliński.

Olsztyńscy naukowcy zwracają uwagę, że hodowanie chlorelli w opłacalny sposób w dużym zakładzie przemysłowym jest możliwe.

Oczywiście jest to związane początkowo z większym kosztem, bo trzeba wybudować reaktory do hodowli glonów, zapewnić światło i pożywkę na bazie azotu i fosforu. Wierzymy jednak, że zaproponowane przez nas rozwiązania się sprawdzą i taka inwestycja będzie się opłacać – zapewnia dr Rusanowska.

Kortowscy naukowcy rozmowy z pierwszymi zainteresowanymi już prowadzą. Ze swoim pomysłem zgłosili się do programu ogłoszonego przez grupę Azoty – producenta nawozów i pasz.

źródło: UWM

Dyskusja (0 komentarzy)