Olsztyńscy naukowcy mają do wykonania trzy zadania. Prof. Katarzyna Glińska-Lewczuk, kierownik Katedry Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska, pogłębi i rozwinie nowatorskie technologie i praktyki efektywnego zużycia wody. Będzie zmierzać do zwiększenia efektywności wykorzystania wody, wdrożenia zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi oraz poprawy zarządzania ryzykiem wystąpienia suszy.
Dr hab. Bogusław Pierożyński z Katedry Chemii opracował prekursorski sposób oczyszczania ścieków metodą elektrokoagulacji bez dostarczania prądu z zewnątrz. Teraz postara się ją zastosować w projekcie.
Dr hab. Sławomir Kalinowski, również z Katedry Chemii zaprojektował i skonstruował aparaturę do pomiaru on line stężenia fosforanów oraz fosforu ogólnego w wodzie. Będzie ją testować w terenowych obiektach doświadczalnych prof. Katarzyny Glińskiej-Lewczuk,
– To, co wnoszą do tego projektu nasi naukowcy to koncepcje całkowicie nowatorskie, absolutnie ich własne – chwali współpracowników prof. Smoczyński.
Pierwsze spotkanie uczestników projektu odbędzie się w połowie maja w Oslo. W przyszłym roku przyjadą zaś do olsztyńskiego Kortowa.
Źródło: UWM