Aktualności
Badania
01 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-12-01

Naukowcy z WUM sprawdzają nowatorski model edukacji pacjentów

Nowatorski model edukacji pacjentów z rzadkimi schorzeniami wątroby wypróbują naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem jest poprawa jakości życia chorych.

Pomysł projektu narodził się podczas badań, które prof. Piotr Milkiewicz z Centrum Leczenia Chorób Rzadkich Wątroby przy Klinice Hepatologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego koordynował w ramach sieci ERN-RARE LIVER. Analizowano wówczas czynniki wpływające na jakość życia w dużej grupie pacjentów z chorobami rzadkimi wątroby z 15 europejskich krajów. Okazało się, że istotnym czynnikiem jest zaufanie pacjenta do sposobu, w jaki się go leczy oraz rzetelna wiedza pacjenta na temat choroby.

W realiach codziennej praktyki, nie tylko w Polsce, trudno poświęcić choremu wystarczająco dużo czasu na taką kompleksową edukację. Tymczasem w chorobach rzadkich jest to szczególnie ważne, bo informacje pochodzące z internetu często mają niewiele wspólnego z prawdą. Prof. Bernd Lowe z Uniwersytetu w Hamburgu opracował nowatorski model edukacji pacjentów. Wstępne badania z zastosowaniem tego modelu są bardzo obiecujące. Wykazują istotną poprawę jakości życia pacjentów, czego dowodzi publikacja niemieckich badaczy w prestiżowym JAMA Psychiatry – tłumaczy prof. Milkiewicz.

Model, najprościej rzecz ujmując, oparty jest na edukacji pacjentów przez osoby cierpiące na tę samą chorobę. Zostanie zastosowany u pacjentów z Centrum Leczenia Chorób Rzadkich Wątroby WUM. Następnie badacze, posługując się nowoczesnymi i zwalidowanymi metodami, ocenią, w jakim stopniu zastosowana metoda okazała się skuteczna, a więc czy i na ile doszło do złagodzenia objawów upośledzających jakość życia, takich jak stany lękowe, depresyjne, przewlekłe zmęczenie.

Projekt zatytułowany: „Poprawa jakości życia związanej ze zdrowiem u pacjentów z rzadkimi autoimmunologicznymi chorobami wątroby poprzez wsparcie udzielane przez osoby cierpiące na to samo schorzenie: międzynarodowe hybrydowe badanie efektywności” został zakwalifikowany do finansowania przez European Joint Program on Rare Diseases. Do tej edycji zgłoszono blisko 300 wniosków, z których do finansowania zakwalifikowano zaledwie 20. Badanie będzie prowadzone prof. Piotra Milkiewicza oraz lek. Macieja Janika. W ramach projektu będą współpracować z zespołami z Hamburga, Toronto, Gent i Debreczyna.

źródło: WUM

Dyskusja (0 komentarzy)