Aktualności
Badania
26 Czerwca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-06-26

Naukowcy zbadali nowy związek do zastosowania w terapii choroby Alzheimera

Nowy związek organiczny o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu choroby Alzheimera przebadali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Narodowego Instytutu Leków. 

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Narodowego Instytutu Leków przeprowadzili badania nowego związku organicznego o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu choroby Alzheimera. Związek ten, samodzielnie lub związany z nanometrowej wielkości cząstkami złota, może zostać wykorzystany do hamowania aktywności acetylocholinoesterazy, tj. enzymu odpowiedzialnego za hydrolizę acetylocholiny – neuroprzekaźnika, którego deficyt obserwowany jest u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Nowy związek organiczny został otrzymany przez dr Annę Zawadzką z Wydziału Chemii UW, a następnie poddany wszechstronnym badaniom, począwszy od jego struktury krystalicznej, poprzez właściwości elektrochemiczne i optyczne, na badaniach biologicznych kończąc.

Badania prowadziliśmy w dużym, interdyscyplinarnym zespole. Potrzebni byli specjaliści z różnych dziedzin, od syntezy organicznej, przez nanotechnologię, po badania in vitro i in vivo na zwierzętach – wyjaśnia prof. Maciej Mazur z Wydziału Chemii UW.

Związek, będący pochodną tetrahydroakrydyny, oraz jego koniugat z nanocząstkami złota, wykazuje zdolność inhibicji acetylocholinesterazy około 5 tys. razy większą niż rywastygmina – lek powszechnie stosowany w terapii choroby Alzheimera. Może być więc zdecydowanie bardziej skuteczny, a jednocześnie mniej toksyczny.

Choroba Alzheimera jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które stanowi coraz większe obciążenie zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Jest najczęstszą przyczyną otępienia objawiającego się dysfunkcjami poznawczymi, takimi jak upośledzenie pamięci, myślenia i uczenia się.

Publikacja przedstawiająca wyniki badań ukazała się w czasopiśmie Physical Chemistry Chemical Physics.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)