Aktualności
Badania
20 Marca
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2024-03-20

Naukowcy zbadali zwyczaje ssaków podczas pandemii

Większa aktywność i częstszy nocny tryb życia – jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z udziałem badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego takie zwyczaje miały ssaki w trakcie lockdownów podczas pandemii COVID-19. Odkrycia zostały opisane na łamach „Nature Ecology & Evolution”.

Zwierzęta w różny sposób reagują na obecność ludzi. Niektóre gatunki postrzegają człowieka jako zagrożenie,  podczas gdy dla innych stanowi on źródło ochrony lub pożywienia. Zachowania zwierząt zmieniają się również w zależności od tego, czy napotykają ludzi w swoich naturalnych siedliskach, czy w krajobrazach zmodyfikowanych przez człowieka. Różnice między poszczególnymi grupami zwierząt nie są jednak dobrze poznane.

Zespół naukowców z udziałem Kingi Stępniak i dr. Toma A. Diserensa z Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizował materiały zgromadzone dzięki ukrytym kamerom. Zostały na nich zarejestrowane 163 gatunki ssaków żyjące w 21 krajach. Badacze porównali dane dotyczące zwyczajów zwierząt przed pandemią oraz podczas lockdownów, by stwierdzić, jaki wpływ miały zmiany w działalności człowieka  na zachowanie zwierząt.

Na podstawie zgromadzonych danych autorzy stwierdzili, że aktywność ssaków w bardziej rozwiniętych obszarach (takich jak miasta) wzrastała wtedy, gdy aktywność człowieka była wyższa. Ssaki wykazywały mniejszą aktywność na obszarach mniej rozwiniętych. Zauważalne były jednak różnice między poszczególnymi grupami zwierząt.

Wraz ze wzrostem aktywności człowieka rosła też aktywność dużych roślinożerców, podczas gdy aktywność mięsożerców spadała. Wśród wszystkożernych dzików, amerykańskich niedźwiedzi czarnych i niedźwiedzi brunatnych aktywność spadła w siedliskach zmodyfikowanych przez człowieka. Źródłem pożywienia dla tych gatunków są drzewa owocowe i pojemniki na śmieci, co może być ryzykowne, gdy aktywność człowieka jest wysoka – tłumaczy Kinga Stępniak z Wydziału Biologii UW, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW.

Autorzy dostrzegli również, że w krajobrazach zmodyfikowanych, gdzie aktywność człowieka była wysoka, duże drapieżniki prowadziły częściej nocny tryb życia.

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do „antropauzy”, czyli czasu zmniejszonej aktywności człowieka. Dzięki temu zyskaliśmy wgląd w zachowanie ssaków, co może pomóc w lepszej ochronie gatunków szczególnie wrażliwych na obecność ludzi – dodaje badaczka.

Wyniki badań opublikowano na łamach Nature Ecology & Evolution.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)