Naukowcy ZUT opatentowali podpałkę do grilla z łusek kawy
Sposób na zagospodarowanie łusek po paleniu kawy opatentowali naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Opracowali ekologiczną podpałkę do rozpalania np. grilla czy kominka.
Z prośbą o wykorzystanie tych odpadów zwróciła się do naukowców z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT jedna ze szczecińskich palarni. Zespół kierowany przez prof. Katarzynę Wilpiszewską, szukając rozwiązania, opracował ekologiczną podpałkę tworzoną z odpadów powstałych po wypaleniu ziaren – procesu niezbędnego do uzyskania napoju o odpowiednim aromacie i walorach smakowych.
Naukowcy wykorzystali łuski kawy, które są niezwykle delikatnym, lekkim i tłustawym odpadem. Poddali je prasowaniu z siłą nacisku w zakresie 2–120 kN, w temperaturze 50–250 stopni Celsjusza, w czasie co najmniej 5 minut. Wcześniej dodali – w odpowiedniej proporcji (od 10 do 50% masy podpałki) – spoiwo hydrofobowe w postaci węglowodorów nasyconych. Można do tego celu wykorzystać stearynę, parafinę, wosk sojowy, palmowy lub pszczeli. Dodanie spoiwa znacznie poprawiło właściwości hydrofobowe i palność podpałki. Dzięki temu otrzymano płytkę, którą po schłodzeniu tnie się na paski, otrzymując podpałkę do rozpalania, np. grilla czy kominka.
Badania trwały kilka miesięcy. Naukowcy opatentowali już swój wynalazek, a teraz szukają możliwości jego komercjalizacji.