Aktualności
Badania
10 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-01-10

Naukowe wsparcie dla rozwoju ogrodnictwa w europejskich miastach

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego będą promować wdrażanie ogrodów miejskich i agroleśnictwa w ramach międzynarodowego projektu U-GARDEN. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane w ramach konkursu sieci JPI Urban Europe.

Ogrody miejskie są kluczowym elementem tradycyjnych krajobrazów miejskich i podmiejskich głównych miast w Europie. Poza produkcją i konsumpcją żywności przynoszą szereg korzyści: społecznych, kulturowych, terytorialnych i środowiskowych. Dlatego naukowcy postanowili wspierać to rozwiązanie, uznając je za kluczowy element zrównoważonego rozwoju europejskich obszarów miejskich.

Badacze chcą popularyzować różne doświadczenia ogrodnictwa miejskiego, rozwijać umiejętności mieszkańców, wzmacniać lokalne struktury i społeczności. Zamierzają opracować partycypacyjny model zarządzania ogrodami miejskimi i zapewnić odpowiednie warunki dla innowacji biznesowych na rynku agroekologicznym. W planach są także ocena wpływu ogrodów miejskich na życie miast w ich wymiarze społecznym, środowiskowym i kulturowym oraz opracowanie narzędzia informatycznego, wspierającego podejmowanie decyzji dotyczące lokalizacji ogrodów miejskich.

Działania będą realizowane w czterech zaangażowanych w projekt państwach: Polsce, Hiszpanii (lider), Rumunii i Szwecji z uwzględnieniem lokalnych potrzeb. Polski zespół, złożony z pracowników naukowych i doktorantów Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zajmie się oceną uwarunkowań dla rozwoju ogrodnictwa i agroleśnictwa na obszarach miejskich. Badania zostaną przeprowadzone w Warszawie.

W wyniku prac powstanie baza wiedzy wspierająca politykę przestrzenną i klimatyczną władz stolicy. Posłuży ona do przetestowania narzędzia informatycznego, wspierającego decyzje planistyczne – zapowiada kierownik polskiego zespołu dr hab. inż. arch. Maciej Lasocki z Wydziału Architektury PW.

Dodaje, że nasi naukowcy zbadają także efekty eksperymentalnego zastosowania modelu „Urban Living Labs” przez współpracujące organizacje pozarządowe działające na rzecz ogrodów społecznych.

Projekt „U-GARDEN: Promowanie budowy zdolności i wiedzy dla rozwoju ogrodnictwa miejskiego w miastach europejskich” został nagrodzony w międzynarodowym konkursie ENUTC: ERA-NET Urban Transformation Capacities, organizowanym przez sieć JPI Urban Europe. Do finansowania zarekomendowano 16 projektów na łączną kwotę prawie 17 mln euro. W pięciu z nich uczestniczą Polacy.

MK, źródło: PW

 

Dyskusja (0 komentarzy)