Aplikacja do opieki nad pacjentami zakażonymi HIV powstaje na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Pozwoli lekarzom „prowadzić” pacjenta, śledzić wyniki jego badań i przygotować dla niego personalizowane terapie.
Specjaliści chorób zakaźnych mierzą się obecnie z szeregiem wyzwań, w tym z rosnącą liczbą pacjentów. W ostatnich miesiącach w Polsce odnotowano znaczący przyrost zakażonych wirusem HIV, pochodzących zza wschodniej granicy. Zarówno obcokrajowcy, jak i polscy pacjenci wymagają odpowiedniej terapii. Jej szybkie wprowadzenie i skuteczność spowolni rozwój chorób związanych z HIV i jednocześnie pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się tego zakażenia w populacji ogólnej.
Nad internetową aplikacją do opieki nad pacjentami zakażonymi HIV pracuje dr n. med. Bogusz Aksak-Wąs z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Pozwoli ona lekarzom „prowadzić” pacjenta, śledzić wyniki jego badań i przygotować dla niego personalizowane terapie. Dzięki wykorzystaniu telefonów komórkowych będzie można szybko informować pacjenta o konieczności przyjęcia leków. Taki szybki i profesjonalny kontakt z pacjentem przyczyni się do poprawy skuteczności leczenia i lepszej adherencji.
Aplikacja będzie miała funkcje zbierania standaryzowanego wywiadu dotyczącego chorób zakaźnych i współistniejących. Umożliwi lekarzowi wpisanie, a pacjentowi wyświetlenie informacji o liczbie komórek odpornościowych oraz wartości wiremii HIV. Pacjent będzie mógł uzupełnić moduł „czym się leczę”, a lekarz prowadzący uzyska wgląd w te informacje z tłumaczeniem na język polski. Aplikacja pozwoli również na kontakt z ośrodkami leczącymi HIV wraz z funkcją „zadzwoń do poradni”, a w razie nagłego wypadku będzie możliwość skorzystania z funkcji „emergency call”. Potencjalny pacjent znajdzie w aplikacji informację, gdzie można zrobić badanie na obecność wirusa HIV oraz listę punktów anonimowego testowania – objaśnia pomysłodawca rozwiązania.
Jego pomysł jest jednym z dwóch nagrodzonych w XXI edycji konkursu badawczego Naukowej Fundacji Polpharmy. Został wybrany do finansowania spośród 180 wniosków projektowych. Oceniałno nie tylko dotychczasowy dorobek autorów, ale przede wszystkim oryginalność i innowacyjność projektu.
Dr n. med. Bogusz Aksak-Wąs ukończył Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w 2015 roku. Pracuje w swojej Alma Mater jako asystent dydaktyczny. Należy do Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy. Jest wiceprzewodniczącym Oddziału Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych. Ponadto należy do międzynarodowych towarzystw EACS i IAS. Jest współtwórcą rekomendacji Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.
źródło:PUM