W Narodowym Centrum Badań Jądrowych powstaje stanowisko do badań wpływu wiązki typu FLASH na komórki. Docelowo ma działać w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych powstaje pierwsze tego typu na świecie stanowisko do badań wpływu wiązki typu FLASH na komórki. Technologia FLASH polega na dostarczeniu dużej dawki promieniowania jonizującego na nowotwory w bardzo krótkim czasie ułamka sekundy. To odróżnia ją od konwencjonalnych technik radioterapii, gdzie dawka jest dostarczana w dłuższym okresie czasu. Badania wskazują, że terapia typu FLASH może skutecznie zwalczać nowotwory, jednocześnie minimalizując uszkodzenia zdrowych tkanek i narządów.
W Zakładzie Aparatury Jądrowej NCBJ, przy współudziale Departamentu Aparatury i Technik Jądrowych NCBJ, została zaprojektowana i zbudowana struktura przyspieszająca wiązkę elektronów. Jest ona głównym podzespołem akceleratora – podstawowego elementu stanowiska badawczego FLASH. Nowa struktura ma długość 1 m i składa się z 18 wnęk przyspieszających. Będzie w niej można uzyskiwać bardzo wysokie mocy dawek typu FLASH – o kilka rzędów wielkości wyższe niż w przypadku zwykłych akceleratorów medycznych. Zastosowanie nowych rozwiązań sterowania wiązką elektronów pozwoli na programowanie w szerokim zakresie wszystkich parametrów generowanego impulsu w dowolnej konfiguracji. Budowane stanowisko umożliwi prowadzenie badań wpływu wiązki typu FLASH na komórki nowotworowe, co ostatecznie powinno pomóc lekarzom i naukowcom w opracowaniu nowych, skutecznych scenariuszy terapeutycznych.
Całe stanowisko zaprojektowane jest na bazie mobilnego akceleratora śródoperacyjnego AQURE. Dzięki szerokiemu zakresowi ruchów akceleratora możliwe będzie umieszczanie próbek w różnych pozycjach w tym w pozycji poziomej. Mobilność akceleratora umożliwia także wykorzystanie go w różnych lokalizacjach. Założenia do budowy struktury, jak i całego stanowiska, były konsultowane z naukowcami z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Warszawskiego, aby w jak najszerszy sposób spełnić oczekiwania przyszłych użytkowników.
Po przeprowadzonych badaniach klinicznych i dopuszczeniu tej techniki do leczenia chorób nowotworowych NCBJ będzie posiadał technologię do produkcji akceleratora śródoperacyjnego przeznaczonego do zastosowań klinicznych terapii FLASH – wyjaśnia kierownik projektu Jan Trzuskowski.
NCBJ nie jest jedynym ośrodkiem badawczym zajmującym się terapią FLASH. Podobne urządzenia i programy badawcze są rozwijane na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, w ośrodku CERN, w Izraelu, we Francji, a także w firmach produkujących akceleratory medyczne.
źródło: NCBJ