Konfigurowalny, cyfrowy bliźniak morskich farm wiatrowych powstanie w ramach unijnego projektu, w którym uczestniczą naukowcy Politechniki Gdańskiej. To innowacja, która zwiększy niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne.
Celem przedsięwzięcia, koordynowanego przez Duński Uniwersytet Techniczny i realizowanego przez partnerów z dziewięciu krajów, jest opracowanie cyfrowego bliźniaka systemów wytwarzania morskiej energii wiatrowej. Mając na celu zapewnienie większej niezawodności i bezpieczeństwa energetycznego, cyfrowy bliźniak zintegruje istniejące modele, symulacje i dane w czasie rzeczywistym. To pierwszy projekt, który wprowadza konfigurowalną platformę, zapewniającą użytkownikom poufność wrażliwych danych.
Technologia cyfrowego bliźniaka polega na tworzeniu wirtualnej repliki fizycznego obiektu, osoby lub procesu. W tym kontekście dotyczy to morskich farm wiatrowych, umożliwiając symulację rzeczywistych warunków w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji opartych na nauce i minimalizowania wątpliwości. Korzystając z cyfrowego modelu całych farm wiatrowych, operatorzy mogą lepiej przewidywać i radzić sobie z różnymi scenariuszami, takimi jak zbliżające się ekstremalne zjawiska pogodowe – mówi prof. Bogdan Wiszniewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
W skład zespołu badawczego na Politechnice Gdańskiej wchodzą specjaliści nie tylko z WETI, ale także Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.
Zajmiemy się zagadnieniem wykorzystania zaawansowanych metod uczenia maszynowego do automatycznego szacowania niepewności predykcji występowania usterek w turbinie wiatrowej przy użyciu danych pochodzących z różnych źródeł, a opracowane rozwiązanie wdrożymy w formie modułu zintegrowanego z pierwszą tego rodzaju konfigurowalną platformą sfederowanego cyfrowego bliźniaka morskich farm wiatrowych budowanej w projekcie – zapowiada prof. Wiszniewski.
Realizacja projektu potrwa trzy lata. Biorą w nim udział nie tylko przedstawiciele środowiska akademickiego, ale także ośrodki badawcze, instytucje i firmy zajmujące się komunikacją naukową, prognozowaniem, tworzeniem oprogramowania, a także jeden z producentów morskich turbin wiatrowych i największy na świecie deweloper morskich projektów wiatrowych. W efekcie ich współpracy powstanie architektura oprogramowania, która zintegruje pięć modułów: pogodę; efekt śladu aerodynamicznego między i wewnątrz farm; zasoby i turbulencje; stan turbiny i przewidywanie niezawodności; wzajemne połączenia sieci i systemy energetyczne. Modułowy bliźniak obejmie także centra danych i narzędzi przyjaznych dla użytkownika.
źródło: PG