Aktualności
Badania
06 Czerwca
Fot. Bartosz Łozowski
Opublikowano: 2020-06-06

Nowa łódź badawcza Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach mogą prowadzić badania z wykorzystaniem nowo zakupionej łodzi badawczej. UŚKA II została wyposażona m.in. w specjalne wysięgniki pozwalające na wyprowadzanie poza obszar łodzi różnych urządzeń pomiarowych. 

Przez wiele lat badacze UŚ pływali łódką Troll Master 800, nazywaną UŚKĄ. Używali jej w projektach realizowanych na terenie zbiornika wodnego w Goczałkowicach. Nowocześniejszy sprzęt był potrzebny do użycia także na innych akwenach. Zakupiona właśnie UŚKA II jest przede wszystkim lżejsza, dzięki czemu może być transportowana do każdego miejsca, w którym naukowcy wykonywać będą pomiary różnych zbiorników wodnych. Została wyposażona m.in. w specjalne wysięgniki pozwalające na wyprowadzanie poza obszar łodzi różnych urządzeń pomiarowych, takich jak przepływomierz akustyczny Dopplera. Naukowcy mają do dyspozycji również sonary służące do wykonywania pomiarów batymetrycznych, na podstawie których można odwzorować kształt dna badanego zbiornika. Ponadto mogą korzystać ze specjalnego dźwigu do pobierania prób wody czy osadów. Nie bez znaczenia jest także możliwość zadaszenia łodzi, co znacznie poprawi komfort prowadzenia badań przez naukowców spędzających niejednokrotnie wiele godzin na wodzie w celu zebrania materiału do analiz.

– Obecnie dopełniamy formalności, uczymy się obsługi sprzętu oraz testujemy jego możliwości – mówi prof. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody UŚ. – Nie ukrywam, że po kilku miesiącach pracy zdalnej nie mogę się już doczekać, aż usiądę za sterami nowej łodzi i wyruszę znów w teren, aby badać kolejne zbiorniki wodne – dodaje.

W najbliższym czasie naukowcy planują kontynuację badań zlewni zbiorników zlokalizowanych na Pogorii. Wykonywać będą przede wszystkim wieloparametrowe pomiary jakości wody, na podstawie których przygotują model matematyczny zbiornika. Dzięki temu ocenią jego stan, określą potencjalne zagrożenia, opracują plan rekultywacji i, co najważniejsze, przygotują materiały sprzyjające racjonalnemu zarządzaniu obiektem.

– Wykonujemy m.in. mapy chemiczne wody czy mapy batymetryczne zbiornika. Interesuje nas jego zlewnia, ponieważ to, co się w niej dzieje, przekłada się następnie na funkcjonowanie badanego akwenu – wyjaśnia naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego. – Efekty naszych badań wykonywanych przez lata na zbiorniku w Goczałkowicach z wykorzystaniem UŚKI dziś mogą wspomóc ochronę innych zbiorników w Polsce i poza granicami kraju. Z tą różnicą, że teraz służyć nam będzie nowa łódź badawcza, UŚKA II – podsumowuje.

źródło: UŚ

Dyskusja (0 komentarzy)