Aktualności
Badania
24 Lutego
Opublikowano: 2017-02-24

Nowa metoda leczenia kręgozmyku

Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu wzięli udział w badaniach nad nową metodą leczenia chorych cierpiących na kręgozmyk, czyli przesuwanie się kręgów.

Jaki pierwszy t badania nad nową metodą leczenia przesuwania się kręgów rozpoczął przed dwiema dekadami dr Lechosław Ciupik, bioinżynier z Zielonej Góry. Jego wynalazek został dopracowany m.in. przez zespół neurochirurgów z Bytomia, pod kierunkiem dr Jerzego Pieniążka. Tak powstał implant o nazwie Slider, skonstruowany przez dr Ciupika. Patent zarejestrowano już m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Turcji, Rosji, Kanadzie i w Chinach. W badaniach nad Sliderem uczestniczyli też neurochirurdzy z Zakopanego i Brukseli. Wszyscy zostali uznani za współwynalazców. Wkład lekarzy z Bytomia polegał na ocenie efektywności leczenia nową metodą.

Polski implant jest dziś uznawany za najbardziej fizjologiczną metodę ustawienia kręgów. Umożliwia przywrócenie ich na właściwe miejsce i ustabilizowanie ich. Bytomscy neurochirurdzy wykonali najwięcej na świecie operacji leczenia kręgozmyku z wszczepieniem implantu. Szkolą lekarzy z innych ośrodków w kraju, a także za granicą, zanim metoda lub licencja zostanie tam dopuszczona do użytku.

Jk

(źródło: Rynek Zdrowia; źródło zdjęcia: innpoland.pl/)

 

Dyskusja (0 komentarzy)