Aktualności
Badania
26 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-05-26

Nowa terapia nowotworów mózgu

Nad rozwiązaniami zwiększającymi efektywność chemioterapii i polepszającymi komfort życia chorego pracuje zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN i Uniwersytetu Warszawskiego. Efektem ich badań jest nowy płynny nośnik leku.

Glejak wielopostaciowy jest jedną z najbardziej inwazyjnych form pierwotnego nowotworu mózgu, a średni czas przeżycia chorego od rozpoznania choroby wynosi około 12 miesięcy. Pomocą w leczeniu może się okazać rozwiązanie polskich naukowców. Eksperymenty przeprowadzone przez interdyscyplinarny zespół miały na celu opracowanie płynnego nośnika leku w postaci emulsji wielokrotnej zawierającego, obok klasycznego chemoterapeutyku, cząsteczki wyciszające geny zaangażowane w proces nowotworzenia. Wynalazek wykorzystuje mechanizm syntetycznej letalności, czyli wymuszonej śmierci komórek, przez zablokowanie/wyciszenie odpowiednich genów naprawy DNA w komórkach nowotworowych.

Badania laboratoryjne przeprowadzone z użyciem opracowanego nośnika emulsyjnego z terapeutykami, w środowisku komórek glejaka wielopostaciowego wykazały, że zaproponowana przez nasz zespół terapia oparta na indukcji syntetycznej letalności jest znacznie skuteczniejsza od klasycznej chemioterapii – podkreśla kierująca projektem r hab. inż. Ewa Dłuska z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Dodaje, że terapia ta to również szansa na zwiększenie efektywności innych nowych rozwiązań w chemioterapii. Zależnie od dawki terapeutyków naukowcy uzyskali około 20–30% spadek żywotności komórek nowotworowych w porównaniu do terapii opartej na wykorzystaniu emulsji bez promotorów wyciszania genów. Docelowo ciekły implant ma być wprowadzany w miejsce po usunięciu guza nowotworowego.

To innowacyjne rozwiązanie na tle znanych stałych czy żelowych implantów i – jak wykazały badania doświadczalne – jest skuteczniejsze od klasycznej chemioterapii – przyznaje badaczka z PW.

Sam nośnik ma postać emulsji wielokrotnej, co m.in. pozwala izolować od siebie substancje wykorzystywane w terapii i kontrolować tempo ich uwalniania. Zalety emulsji wielokrotnej naukowcy wykorzystują także w kremie do łagodzenia stanów zapalnych (m.in. skóry i paznokci) wywołanych przez chemio- i radioterapię. By móc sprawdzić  skuteczność emulsji naświetlano komórki skóry ludzkiej dawkami promieniowania odpowiadającymi radioterapii, a następnie wprowadzano do nich wytworzony preparat pielęgnacyjny i sprawdzano stan biologiczny komórek. Uzyskane wyniki w postaci żywotności komórek i ich obrazu morfologicznego potwierdziły skuteczność takiego preparatu już po około 2 dobach stosowania.

Taka struktura preparatu zapewnia stopniowe i długotrwałe uwalnianie się substancji pielęgnacyjnych i nawilżających – wyjaśnia prof. Dłuska.

W projekcie uczestniczą naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, a także Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)