Aktualności
Badania
28 Czerwca
Źródło: Politechnika Opolska
Opublikowano: 2021-06-28

Nowatorski fantom kośćca powstał na Politechnice Opolskiej

Nowatorski fantom kośćca okolic miednicy w technologii druku 3D powstał na Politechnice Opolskiej. Model ma być wykorzystywany do przygotowywania procedur leczenia, które poprawią skuteczność radioterapii nowotworów występujących w obszarach ginekologicznych miednicy oraz w pęcherzu moczowym.

Prace nad innowacyjnym rozwiązaniem na potrzeby Opolskiego Centrum Onkologii trwały od jesieni. Zostały podzielone na trzy etapy. Najpierw na podstawie przekrojów tomograficznych opracowano model 3D kośćca człowieka w obszarze miednicy, który następnie został wydrukowany. W następnej kolejności wydrukowano powłokę skórną. Będzie ona stanowiła formę, która zostanie zalana odpowiednią substancją.

Ostatni etap to uszczelnienie modelu i zalanie jego wnętrza wspomnianą substancją – odpowiednim kopolimerem, który ze względu na swoją przenikalność na promieniowanie rentgenowskie będzie reprezentował w fantomie tkanki miękkie – tłumaczy dr inż. Mariusz Sobol z Katedry Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który przygotowuje fantom.

Będzie on wykorzystywany do przygotowywania procedur leczenia, które mają skutkować jak najbardziej efektywną radioterapią nowotworów występujących w obszarach ginekologicznych miednicy oraz w pęcherzu moczowym. To nie pierwsze tego typu zadanie wykonane na Politechnice Opolskiej. Wcześniej grupa naukowców i studentów wydrukowała w technologii 3D model żyły głównej, który w środku miał umiejscowioną mocno rozrośniętą tkankę nowotworową. Wówczas druk 3D został wykonany na potrzeby wizualizacji medycznej, która posłużyła do bezpiecznego przeprowadzenia operacji u chorej na nowotwór pacjentki.

Aktualnie realizowany projekt jest większym wyzwaniem niż utworzenie modelu żyły. W przypadku żyły model, który opracowaliśmy odzwierciedlał tkanki miękkie, tutaj skupiałem się na wydrukowaniu modelu, który odzwierciedla kościec człowieka. Dodatkowo, w przypadku żyły, była to praca rozdzielona na wiele osób, a tutaj działam samodzielnie – zauważa dr inż. Mariusz Sobol.

Razem z prof. Jarosławem Zygarlickim pracuje także nad formami do planowania operacji wprowadzania stent-graftów do naczyń krwionośnych, w których występuje tętniak. Jak tłumaczy, wprowadzenie stent-graftu do aorty lub żyły jest sposobem na zniwelowanie tętniaka. W takim przypadku, na podstawie przekrojów uzyskanych z rezonansu magnetycznego lub z tomografu komputerowego tworzy się model trójwymiarowy aorty, w którym można umieścić stent-graft i w ten sposób zaplanować  jego ułożenie i ewentualne ponacinanie odpowiednich otworów na żyły boczne. Tak przygotowany stent-graft może zostać efektywniej wykorzystany podczas operacji pacjenta.

źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)