Aktualności
Badania
19 Grudnia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2018-12-19

Nowe laboratoria na Politechnice Wrocławskiej

Dwa nowe laboratoria, wyposażone w nowoczesny sprzęt m.in. do badań komórek nowotworowych, otwarto na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

W Laboratorium Biopomiarów w Nanoskali prowadzone będą m.in. badania mikroskopowe tkanek i biomateriałów, badania komórek nowotworowych oraz zmian DNA pod wpływem czynników fizycznych i farmakochemicznych. Pracownia została wyposażona m.in. w mikroskop sił atomowych, który – dzięki sondzie skanującej – umożliwia uzyskanie obrazu danej powierzchni z rozdzielczością rzędu wymiarów pojedynczego atomu. Dzięki temu można badać m.in. pojedyncze nici DNA. To jedyne tego typu urządzenie w regionie.

– Jeżeli np. mamy pacjenta, u którego występują mutacje w konkretnych genach, to chcielibyśmy zobaczyć, czy poprzez zastosowanie odpowiednich leków możemy wyciszyć ten fragment DNA. Do tego właśnie są nam potrzebne tak wysokorozdzielcze pomiary – tłumaczy dr hab. Marta Kopaczyńska, prof. uczelni, kierownik pracowni.

To właśnie przy użyciu mikroskopu sił atomowych, w ramach współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, prowadzone są badania m.in. próbek szpiku pobranych od pacjentów z chorobami nowotworowymi. Pozwalają one w ciągu kilku godzin określić, na jakie leki pacjent wykazuje wrażliwość. Dzięki temu można spersonalizować jego terapię oraz ograniczyć skutki uboczne chemioterapii.

Z kolei w Laboratorium Technik Pomiarowych Optyki Biomedycznej prowadzone będą badania związane z wykorzystaniem technik optycznych do pomiarów różnego rodzaju obiektów biologicznych (próbek komórkowych, bakterii).

– Analizujemy tutaj m.in. zmiany współczynnika załamania, zmiany profilów, charakterystykę właściwości optycznych, czyli transmisyjnych i absorpcyjnych obiektów, które mogą posłużyć w celach diagnostycznych u terapeutycznych – wyjaśnia dr inż. Igor Buzalewicz z Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr.

Na wyposażeniu laboratorium znalazł się m.in. mikroskop konfokalny, który może być wykorzystywany przede wszystkim do oznaczania parametrów komórkowych metodami fluorescencyjnymi w komórkach żywych i utrwalonych. Dzięki niemu można wizualizować co najmniej cztery parametry w tym samym czasie, a więc wybarwić interesujące naukowców białka w czterech różnych kolorach. Mikroskop został wyposażony m.in. w komorę regulacji temperatury oraz dysze do regulacji poziomu dwutlenku węgla i tlenu. Innym urządzeniem, z którego będą mogli korzystać wrocławscy inżynierowie, jest holotomograf, łączący w sobie technikę holografii cyfrowej i tomografii. To unikalna technologia, bo pozwala w sposób nieniszczący obrazować różne komórki.

– Przy użyciu tradycyjnych technik fluorescencyjnych korzystamy z barwinków, które pozostają w komórce, tymczasem przy użyciu holotomografu znakowanie wykonywane jest cyfrowo, bez niszczenia próbki – dodaje dr inż. Buzalewicz.

W laboratoriach pracować będą nie tylko naukowcy, lecz także studenci II stopnia i doktoranci kierunku inżynieria biomedyczna, którzy nauczą się obsługiwać specjalistyczną aparaturę i będą mogli zrealizować tam swoje prace dyplomowe i doktorskie. Koszt remontu i wyposażenia obu laboratoriów wyniósł ok. 16 mln zł.

mic

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)