Nowoczesne urządzenia do oceny właściwości nowych materiałów, ich struktury oraz wpływu na środowisko wzbogacą infrastrukturę badawczą Politechniki Opolskiej. Staną w laboratoriach Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich.
Umowę na realizację projektu pn. „Centrum Projektowe Zaawansowanych Technologii Lekkich” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego podpisali: rektor PO prof. Marcin Lorenc, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza. Stworzenie i wyposażenie trzech nowych laboratoriów: wirtualnego prototypowania, oceny materiałów i struktur oraz ocen środowiskowych będzie kosztować 8,5 mln zł, z czego lwia część (6,3 mln zł) pokryta zostanie z funduszy unijnych. Resztę sfinansuje uczelnia z własnych środków.
– To kolejne wzmocnienie naszego parku technologicznego. Jesteśmy niewielką uczelnią, ale mamy na siebie pomysł i chcielibyśmy być rozpoznawalni w konkretnych dyscyplinach – mówi rektor Politechniki Opolskiej.
Laboratoria będą służyć zadaniom związanym z działalnością Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich, ale też przyczynią się do rozwoju dwóch istotnych dyscyplin naukowych, z którymi uczelnia wiąże swoją przyszłość: inżynierii mechanicznej oraz inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki.
– Maszyny pomiarowe pozwolą nam ocenić dokładność urządzeń, które są produkowane w przemyśle automotive i przemyśle lotniczym. Ten park będzie też wykorzystywany dydaktycznie, ale głównie będzie skierowany na przemysł – mówi dr hab. inż. Piotr Niesłony, kierownik Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji PO.
Dr hab. inż. Anna Król z Centrum Zaawansowanych Technologii Lekkich podkreśla, że to wymóg współczesnych trendów związanych z ochroną środowiska.
– Przemysł obecnie jest nastawiony na materiały hybrydowe i kompozytowe. W jednym produkcie mamy połączenie tworzyw sztucznych, metali, włókien. Musimy poznać, jak wpływają one na nasze środowisko. W centrum będziemy poznawać ich właściwości. Nowe materiały mają mieć obniżoną wagę, na to głównie będziemy zwracać uwagę – dodaje.
W nowych laboratoriach stanie m.in. spektrometr rentgenowski, ferrometr oraz komora starzeniowa, w której będzie można sprawdzić, jak zachowuje się dany materiał (przeznaczony np. na nowatorską karoserię) wystawiony na działanie czasu, również pod kątem jego utylizacji. Okres badań trwających nierzadko 30 lat, dzięki zakupionym urządzeniom skrócony będzie do kilku dni. Badacze spojrzą do wnętrza materiałów, będą badać ich morfologię, a to pozwoli na ocenę pęknięć i wytrzymałości na temperatury.
– Technologie lekkie są przyszłością i są ważne dla naszego przemysłu. To, co zrodzi się w głowach naukowców w tym miejscu, będzie zaadoptowane przez nasze regionalne firmy. Doposażamy uczelnię, aby mogła poszerzać swoje zaplecze badawcze. Jest to też poważny partner dla firm spoza regionu, które będą mogły zlecać badania – zaznacza Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.
Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) to pierwszy w Polsce oddział jednej z najważniejszych, europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowe rozwiązania technologiczne. Działalność rozpoczęło 1 września 2018 roku. Partnerem Politechniki Opolskiej jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, a zadaniem – „odchudzenie” materiałów używanych w motoryzacji, lotnictwie i inżynierii lądowej. Każdy z 72 funkcjonujących na całym świecie „oddziałów” Instytutu Fraunhofera specjalizuje się w pewnej dziedzinie. Opolski, obok głównego profilu, podejmuje również zagadnienia związane z przetwórstwem węgla, przemysłem kolejowym i metalowym oraz elektromobilnością.
MK, źródło: PO, www.opolskie.pl