Aktualności
Badania
01 Lipca
Źródło: www.zut.edu.pl
Opublikowano: 2020-07-01

Nowe laboratorium na Wydziale Elektrycznym ZUT

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wzbogacił się o najnowocześniejszą aparaturę przeznaczoną do zobrazowania nieprzewodzących struktur technicznych za pomocą fal elektromagnetycznych. Łączna wartość inwestycji to 1,8 mln złotych.

W nowy sprzęt zostanie wyposażone Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości na Wydziale Elektrycznym ZUT.

– Spektroskopy terahercowe, dzięki połączeniu technik elektronicznych i optycznych, generują bardzo krótkie impulsy pola elektromagnetycznego. Impulsy te wysyłane są w kierunku badanego materiału. Po przeniknięciu przez ten materiał lub po odbiciu się od niego rejestrowany i analizowany jest jego kształt oraz widmo częstotliwościowe – wyjaśnia dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT.

Za pomocą tych urządzeń naukowcy będą badać nowoczesne struktury (sztuczne, projektowane i wytwarzane przez człowieka metamateriały) oraz przeprowadzać pomiary spektroskopowe, czyli wykrywać obecność różnych materiałów w badanej próbce.

– Dzięki badaniom w sposób bezprzewodowy będziemy mogli wykryć niebezpieczne substancje, takie jak narkotyki czy materiały wybuchowe lub mikrouszkodzenia, np. na powierzchni skrzydeł samolotów, co w przyszłości może zapobiec katastrofom lotniczym – tłumaczy prof. Łopato.

Obecnie taki sprzęt posiadają m.in. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska. Laboratorium będzie służyło głównie do przeprowadzenia badań naukowych stosowanych, czyli odpowiadających na zapotrzebowanie przemysłu oraz podstawowych, w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

W Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości planowana jest również realizacja zadań dydaktycznych w ramach dyplomów inżynierskich, magisterskich oraz prac doktorskich.

źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)