Aktualności
Badania
16 Stycznia
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2020-01-16

Nowe laboratorium Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej

Pierwszą w Polsce Pracownię Atlas Copco – światowego producenta rozwiązań technologicznych i produkcyjnych Przemysłu 4.0 uruchomiono na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. 

Nowe laboratorium to wspólny projekt Politechniki Śląskiej i firmy Atlas Copco. Obiekt został wyposażony w sprzęt i technologie Przemysłu 4.0 obecnie wykorzystywane na świecie, m.in. w branży motoryzacyjnej.

– Uruchomienie tej pracowni to jeden z ważnych elementów wdrażania technologii Przemysłu 4.0. To już nie tylko wiedza książkowa, ale rzeczywiste rozwiązania, stosowane w największych firmach branży samochodowej. Właśnie wróciłem z Zakładów Fiata, gdzie podpisywaliśmy umowę o współpracy na kolejny rok. Jednym z jej elementów jest wdrażanie nowych technologii, rozwijanie współpracy w zakresie kształcenia, badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Nowe stanowisko firmy Atlas Copco obejmuje najnowsze technologie w zakresie montażu, udoskonalenia jego jakości, zwiększania niezawodności systemów technicznych, w tym przypadku związanych z samochodami.

– Staramy się, by nasi studenci byli jak najlepiej przygotowani do przyszłej pracy, żeby byli nie tylko obserwatorami technologii Przemysłu 4.0, ale przede wszystkim, aby kreowali ten rozwój. Zatem muszą być na bieżąco z tym, co jest najnowocześniejsze w tym obszarze – dodał rektor.

Dzięki współpracy z firmą Atlas Copco studenci będą mieli okazję uczyć się rzeczy aktualnych i na bieżąco poznawać zmiany, które nastąpią w procesach produkcyjnych. Ponadto zajęcia w laboratorium będą integrowały wszystkie elementy, które są ważne w automatyce, mechatronice, informatyce stosowanej, budowie maszyn, a także w organizacji procesu produkcji. Uzyskana podczas zajęć wiedza pomoże w projektowaniu samochodów, ale także podczas działalności w obszarach wykraczających poza automotive.

– Współpracujemy z firmą Atlas Copco od 2 lat. W tym okresie były realizowane prace inżynierskie i magisterskie i dzięki współpracy – bo to nie tylko wyposażenie, ale też współpraca merytoryczna – powstało stanowisko, na którym jesteśmy w stanie pokazać technologie połączone, a tym samym Przemysł 4.0 – zaznaczyła prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego .

– Przemysł 4.0 to nie tylko ogólne teorie, to przede wszystkim wdrażanie tych technologii w rzeczywistość. Prezentowane dzisiaj laboratorium daje kompetencje, które mogą być wykorzystywane nie tylko w dużych firmach, ale także w małych i średnich przedsiębiorstwach. Nasze bezpieczeństwo zależy od jakości pojazdów, którymi się poruszamy, a elementem tej jakości jest jakość montażu. Dzięki najnowszym technologiom Przemysłu 4.0 wszystkie te procesy mogą być monitorowane – dodał rektor prof. A. Mężyk.

Podczas uroczystości otwarcia pracowni odbyła się sesja pokazowa sprzętu demo pod hasłem „Industry 4.0 w przemyśle montażowym” oraz prezentacja laboratorium. Stanowiska zaimplementowane w jego przestrzeni są standardem stosowanym w liniach produkcyjnych, a systemy firmy Atlas Copco to najnowocześniejsze technologie wykorzystywane przez producentów z branży automotive, takich jak Fiat, Opel czy BMW.

Jadwiga Witek, źródło: PŚl

 

Dyskusja (0 komentarzy)