Aktualności
Badania
01 Marca
Źródło: archiwum
Opublikowano: 2024-03-01

Nowe odkrycie w genetyce psów autorstwa badaczy z UPP

Nowe światło na tajemnicę wnętrostwa, czyli wady układu rozrodczego, rzucają badania naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ich odkrycie może się przyczynić do opracowania skuteczniejszych metod diagnozowania predyspozycji dziedzicznych do powstania tej wady u psów.

Często mówi się, że odpowiedzi na tajemnice życia drzemią w genach, a ostatnie badania prowadzone przez grupę naukowców z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu potwierdzają to stwierdzenie. Zespół prof. Marka Świtońskiego zajmuje się badaniami wad wrodzonych i zaburzeń rozwoju płci psów. Najnowsza praca rzuca nowe światło na tajemnicę wnętrostwa.

Wnętrostwo to wada układu rozrodczego, która dotyka nie tylko ludzi, ale także naszych najwierniejszych przyjaciół – psów. Badania nad tą kwestią są niezwykle ważne nie tylko z perspektywy medycyny weterynaryjnej, ale także dla zrozumienia podstawowych mechanizmów genetycznych związanych z rozwojem płci. W prowadzonych badaniach naukowcy skorzystali z zaawansowanych technik genomicznych (RNA-seq) i epigenomicznych (metylacja DNA i modyfikacja histonu H3), co pozwoliło zgłębić tajemnice genetyczne związane z wnętrostwem. Okazało się, że w niezstąpionych jądrach występują znaczące zmiany w ekspresji tysięcy genów oraz modyfikacjach epigenetycznych.

Niezwykle istotnym odkryciem jest również powiązanie polimorfizmu genu KAT6A z predyspozycją do wnętrostwa. Odkrycie to wskazało kolejny marker genetyczny, który przyczynić się może do opracowania skuteczniejszych metod diagnozowania predyspozycji dziedzicznych do powstania tej wady u psów.

Wyniki badań naukowców z UPP nie tylko poszerzają wiedzę z zakresu genomiki psów, ale również mają znaczenie dla postępu medycyny weterynaryjnej, a nawet medycyny człowieka – pies uznawany jest za gatunek modelowy w badaniach podłoża i terapii chorób genetycznych człowieka. Artykuł opublikowało prestiżowe czasopismo naukowe PNAS.

MK, źródło: UPP

Dyskusja (0 komentarzy)