Aktualności
Badania
27 Listopada
Fot. B. Motyka
Opublikowano: 2019-11-27

Nowoczesna wtryskarka w Politechnice Rzeszowskiej

O najnowszej generacji wtryskarkę firmy KraussMaffei do przetwarzania kompozytów na osnowie polieteroeteroketonu (PEEK), stosowanych w przemyśle lotniczym, samochodowym oraz zbrojeniowym,, wzbogacił się park maszynowy Politechniki Rzeszowskiej.

Inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju badań międzywydziałowego zespołu badawczego, którym kierują prof. Grzegorz Budzik oraz prof. Mariusz Oleksy. Innowacyjna wtryskarka pozwoli na rozwój współpracy z przemysłem, m.in. z firmą SPLAST, która jest liderem w obszarze wytwarzania komponentów polimerowych dla przemysłu motoryzacyjnego oraz firmą DOPAK – europejskim liderem w zakresie dostawy urządzeń do przetwórstwa tworzyw polimerowych dedykowanych dla struktury Przemysłu 4.0. Politechnika Rzeszowska jest pierwszą w Polsce uczelnią, która posiada taką innowacyjną maszynę. Pozwoli ona zwiększyć zakres prac badawczych realizowanych m.in. w Katedrze Konstrukcji Maszyn i Zakładzie Kompozytów Polimerowych oraz przedsięwzięć realizowanych wspólnie z przemysłem.

Istotną właściwością maszyny jest możliwość przetwarzania nowoczesnego materiału  polimerowego PEEK o wysokiej wytrzymałości termicznej i mechanicznej, wykorzystywanego do produkcji elementów maszyn w przemyśle lotniczym oraz motoryzacyjnym. Otrzymuje się z niego m. in. łożyska pracujące pod wysokim obciążeniem, koła zębate, pierścienie, uszczelki, rury, ogólnie wszystkie części maszyn pracujące w dość wysokich temperaturach. Zastosowanie PEEK znacznie poprawia trwałość tych elementów, dzięki dobrej stabilności wymiarowej, a także eliminacji problemów związanych z korozją, zacieraniem czy zużyciem. Zwiększona żywotność elementów wykonanych z PEEK jest znacznie tańsza w eksploatacji w porównaniu do ich odpowiedników metalowych. Zużycie, tarcie i wzrost temperatury elementów wykonanych z PEEK wzrasta wraz ze wzrostem współczynnika poślizgu oraz obciążenia. Jednak wskaźniki zużycia są znacznie niższe niż w przypadku innych polimerów. Ze względu na swoje właściwości PEEK sprawdza się szczególnie przy produkcji elementów maszyn, gdzie obróbka metalu jest niemożliwa lub wyjątkowo trudna. PEEK przetwarzany jest w zakresie temperaturowym równym 360°C do nawet 450°. Tak wymagające warunki przetwórstwa zapewnia zakupiona na Politechnikę Rzeszowska wtryskarka, która jest uzupełnieniem innowacyjnego parku maszynowego uczelni.

źródło: PRz

Dyskusja (0 komentarzy)