Naukowcy z Instytutu Botaniki PAN wyizolowali nowy rodzaj i gatunek grzyba w tężni solankowej koło Cieszyna. Jest umiarkowanie halofilny, czyli najlepiej rośnie w niewielkim stężeniu soli. Opis nowego taksonu grzyba badacze przedstawili w piśmie „Fungal Biology”.
Siedliska ekstremalne charakteryzują się bardzo niekorzystnymi warunkami do życia. Są zasiedlane zazwyczaj przez wąskie grupy wysoce wyspecjalizowanych mikroorganizmów. Do siedlisk ekstremalnych należą m.in. te o wysokiej zawartości soli (NaCl). Wiele z takich siedlisk powstało w sposób sztuczny w wyniku szerokiego stosowania soli przez człowieka. Ich różnorodność biologiczna jest bardzo słabo poznana. Dotyczy to w szczególności słonolubnych grzybów, nad którymi badania rozpoczęto dopiero na początku XXI wieku.
Nową wiedzę na temat różnorodności grzybów zasiedlających słone siedliska antropogeniczne wnieśli ostatnio naukowcy z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN: Paweł Czachura, dr inż. Magdalena Owczarek-Kościelniak i dr hab. Marcin Piątek. Zbadali oni zbiorowiska grzybów zasiedlających solankę w tężni solankowej w Dębowcu koło Cieszyna i wykazali obecność wielu niezwykłych gatunków.
Jednym z ciekawszych grzybów wyizolowanych z solanki jest nowy dla nauki rodzaj i gatunek grzyba Salinomyces polonicus. Jest on umiarkowanie halofilny (najlepiej rośnie przy stężeniu NaCl 5%), ale blisko spokrewniony z najbardziej halotolerancyjnym grzybem świata Hortaea werneckii, który jest w stanie rosnąć przy prawie maksymalnym możliwym stężeniu soli w wodzie (czyli 30%; maksymalne stężenie to 33%). Opis nowego taksonu grzyba badacze przedstawili w piśmie „Fungal Biology” w artkule Salinomyces polonicus: A moderately halophilic kin of the most extremely halotolerant fungus Hortaea werneckii.
źródło: IB PAN
A co sądzicie o tężni solnej ? Są takie. Pierwsza powstała w Warszawie na Woli