Aktualności
Badania
08 Września
Źródło: Łukasiewicz – ILOT
Opublikowano: 2022-09-08

Nowy poduszkowiec dla służb ratunkowych

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650 to najnowszy produkt Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Powstał z myślą o potrzebach różnych służb: pogotowia wodnego, policji, straży pożarnej, straży granicznej. 

Najnowszy produkt Łukasiewicz – ILOT został zaprezentowany w trakcie XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Jest przeznaczony do działań ratowniczych i patrolowych na wodach śródlądowych, szczególnie w warunkach zimowych na kruchym lodzie oraz na akwenach o niskim stanie wód. Dzięki zastosowaniu unikalnego połączenia rozwiązań technicznych spełnia walory użytkowe, których nie posiada żaden z obecnie produkowanych poduszkowców w tej klasie.

Cechą szczególną poduszkowca PRC-650 jest bardzo łatwy pilotaż, wysoka stabilność i bezpieczeństwo lotu. Jest to szczególnie istotne podczas akcji w trudnych warunkach pogodowych. W projekcie zastosowane zostały najnowsze doświadczenia zespołu Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa z zakresu optymalizacji aerodynamicznej, nowoczesnych technik wytwarzania oraz projektowania struktur kompozytowych.  

Istotnym wymaganiem służb użytkujących starsze modele poduszkowców była potrzeba zwiększenia prędkości w warunkach lotu pod wiatr oraz większa niezawodność. W odpowiedzi na te wymagania do napędu poduszkowca wybrano silnik morski (w prototypie zastosowany został BUKH SOLAS) o mocy 200 KM oraz wentylator o powiększonej średnicy do 1600 mm, napędzany przez zmodernizowaną przekładnię pasową.  

Poduszkowiec PRC-650 oferuje przestronne warunki podróży dla 7 osób (w tym pilot) z możliwością podróży 9 osób. Podczas akcji ratunkowej możliwe jest ułożenie poszkodowanego na desce ortopedycznej wzdłuż kabiny. Kokpit wyposażono w rozbudowany system wskaźników oraz komputer pokładowy z nawigacją GPS.  

MK, źródło: Łukasiewicz

 

Dyskusja (0 komentarzy)