Aktualności
Badania
19 Czerwca
Projekt: Damian Granosik
Opublikowano: 2023-06-19

Nowy sposób projektowania energooszczędnych domów

Na Politechnice Warszawskiej opracowano narzędzie, które pozwala na aktywne uczestniczenie w projektowaniu własnego, energooszczędnego domu. WiseBuid – cyfrowy asystent rozwiązań koncepcyjnych – to alternatywa dla projektów katalogowych. Pomysł powstał w ramach pracy magisterskiej na Wydziale Architektury.

Jak tłumaczy Damian Granosik, autor rozwiązania, dane stały się interaktywnym parametrem projektowania. Można je przetwarzać, analizować i oceniać już na etapie koncepcji. Przeprowadzenie symulacji i optymalizacji pozwala na dokładniejszą analizę większej liczby przypadków.

Ma to wpływ na koncepcję projektową, spełniającą wymogi budownictwa energooszczędnego i ekonomicznego. Nasłonecznienie, zacienianie, zyski solarne czy komfort wizualny to czynniki mające wpływ na jakość projektowanej przestrzeni, a ich analiza może przyczynić się do świadomych decyzji projektowych – tłumaczy twórca WiseBuild.

Dopasowanie do lokalizacji i indywidualnych potrzeb inwestora nie istnieje w projektach katalogowych, a jest podstawą udanego projektu domu.

Skala problemów, jakie generują popularne dziś projekty gotowe, przerasta korzyści – zaznacza Granosik. – Stosując na masową skalę katalogowe rozwiązania architektoniczne, mierzymy się z krajobrazem niedopasowanych do otoczenia domów.

Dlatego młody architekt zaproponował metodę wykorzystującą zalety projektu typowego, indywidualnego oraz energooszczędnego.

Takie podejście umożliwia otrzymanie dużej liczby spersonalizowanych rozwiązań, dostosowanie usytuowania budynku względem stron świata i lokalizacji, co w efekcie będzie miało wpływ na obniżenie kosztów budowy i eksploatacji – wyjaśnia. – Strategia ta może być alternatywą dla projektów katalogowych i pozwala na aktywny udział inwestora w projektowaniu własnego domu, nie rezygnując przy tym z usług architekta.

Zaproponowane narzędzie może pełnić rolę doradcy – podpowiadać inwestorowi i projektantowi optymalne rozwiązania, a jednocześnie zostawiać przestrzeń do pracy kreatywnej.

Projekt dyplomowy zrealizowany pod kierunkiem dr inż. arch. Eweliny Gawell został doceniony w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards, skierowanym do projektantów i architektów, którzy przez swoją pracę chcą wywołać zmianę w świecie. Otrzymał wyróżnienie honorowe w kategorii Architectular Design. Do zaprezentowania swojego podejścia Damian Granosik wybrał działkę przy ulicy Ezopa w Warszawie. Z wygenerowanego katalogu kilkunastu schematów funkcjonalnych wytypował układ parteru, który ma przejrzysty rozkład pomieszczeń. Jedną część działki (tę zachodnią) pozostawił nienaruszoną, utrzymując naturalny krajobraz i drzewostan.

W kształtowaniu formy architektonicznej Damian Granosik wyróżnił kilka etapów. Pierwszą decyzją, która jest jednocześnie główną zasadą proponowanego konfiguratora do tworzenia schematów funkcjonalnych, był wybór prostej, zwartej bryły na planie prostokąta z dwuspadowym dachem. Jego asymetria ma pozwolić na zwiększenie zysków solarnych z paneli fotowoltaicznych. Garaż, umiejscowiony poza bryłą budynku, tworzy przestrzeń buforową – to strefa wejściowa do domu oraz do ogrodu. Co ciekawe, autor zrezygnował m.in. z okien i drzwi od północnej strony. Otwory okienne, częściowo zdefiniowane przy użyciu procesu optymalizacji, otwierają budynek na południową i zachodnią stronę świata.

W projekcie zadbano o wizualną spójność. Wykorzystano cegłę klinkierową (różne sposoby wiązania i formaty) oraz drewno (modrzew europejski pasuje zarówno do drzewostanu na działce, jak i cegły). Drewniane elementy (takie jak części altany czy żaluzje) świetnie wpisują się także w energooszczędny charakter projektu.

Popularyzacja energooszczędnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym wydaje się niezbędna i kluczowa w momencie kryzysu energetycznego na świecie – podsumowuje Damian Granosik.

źródło: PW, Architektura i Biznes

Dyskusja (0 komentarzy)