Aktualności
Badania
05 Lipca
Źródło: Oak’n’roll
Opublikowano: 2023-07-05

Obrączki z grafenem prosto z laboratoriów Łukasiewicz – IMiF

Grafen ma właściwości wzmacniające, np. dodany do betonu sprawia, że staje się on twardszy. A czy może wzmacniać… miłość? Badacze z Łukasiewicz – IMiF, którzy opracowują w swoich laboratoriach zredukowany tlenek grafenu, wymyślili, aby „zakląć go” w obrączkach ślubnych!

Pracownicy Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki postanowili podarować koleżance nietypowy prezent z okazji jej ślubu. W warsztacie Oak’n’roll, w rękach zdolnego artysty Jakuba Kromskiego-Chęćki, powstała unikatowa biżuteria z drewna orzecha amerykańskiego. Aby podkreślić niepowtarzalność tej biżuterii do produkcji został dodany składnik, który od lat budzi zainteresowanie świata nauki – zredukowany tlenek grafenu. Grafen, cienka jednowarstwowa struktura węgla, znana ze swoich niezwykłych właściwości, została  tutaj wykorzystana w nietypowy sposób.

Aby nadać tym obrączkom jeszcze większej głębi i wyjątkowości, dodany został również piryt. Jego złote, nieco miedziane odcienie doskonale komponują się z ciepłymi tonami drewna i efektownie kontrastują z grafenem. Dodatek grafenu i pirytu nadaje tym obrączkom wyjątkowego charakteru, przyciągając uwagę swoją unikalnością i niepowtarzalnością.

Skąd pomysł na obrączki z tak niezwykłym materiałem? Ma to ścisły związek z panną młodą, naszą koleżanką, która pochodzi ze Śląska. Grafen płatkowy i jego pochodne (tlenek grafenu i zredukowany tlenek grafenu) to jedne z alotropowych odmian węgla. A że Śląsk słynie z węgla, tylko kamiennego, pomyśleliśmy, że prezent ślubny z takim węglowym nanomateriałem niósłby ze sobą dodatkowe przesłanie – mówi Patrycja Skoczek z Działu Marketingu i Komunikacji Łukasiewicz – IMiF.

Jak dodaje dr inż. Adrian Chlanda, który wraz z zespołem opracowuje zredukowany tlenek grafenu w swoim laboratorium, w składzie chemicznym posiada on głównie węgiel – tak, jak i diament, który znalazł się w pierścionku zaręczynowym.

Poza tym wzmacnia materiały, do których się go dodaje. Zaklęty w drewnianych obrączkach może metaforycznie wzmacniać uczucie pomiędzy parą młodą – dodaje dr inż. Adrian Chlanda.

Obrączki z grafenem płatkowym to już kolejny pomysł na zastosowanie tej odmiany węgla w jubilerstwie. Wcześniej naukowcy z Łukasiewicz – IMiF wraz z krakowskimi jubilerami stworzyli serduszka z grafenem, które powstały ze złota i srebra. Podarowali je na tegoroczną aukcję WOŚP. Oba serduszka wylicytowano łącznie z kwotę 11 525,99 zł. Tym razem postawili jednak na oryginalną biżuterię z drewna.

Moja przygoda z drewnianymi pierścionkami zaczęła się blisko dwa lata temu. Szukaliśmy wraz z moją żoną Alicją minimalistycznych obrączek ślubnych. Nie mogliśmy znaleźć nic alternatywnego do normalnych obrączek, co by nam się podobało. Zacząłem więc samemu wykonywać obrączki z drewna, zupełnie inne niż wszystkie. Bardzo lekkie, naturalne i wytrzymałe. To obrączki dla osób, które chcą czegoś innego. Widząc zainteresowanie odbiorców, stworzyliśmy markę Oak’n’roll, gdzie tworzymy totalnie personalizowaną biżuterię z drewna. I takie są obrączki z orzecha i grafenu – mówi Jakub Kromski-Chęćka.

Materiały grafenowe wytwarzane w Łukasiewicz – IMiF mają tak wiele zastosowań, że instytut utworzył własną markę G-Flake, pod którą materiały dostępne są dla każdego zainteresowanego.

Zredukowany tlenek grafenu nie tylko wzmacnia właściwości mechaniczne innych materiałów, ale także może przyczynić się do nadania im innych unikalnych cech, takich jak przewodnictwo cieplne i elektryczne. W Grupie Badawczej Grafen Płatkowy eksplorujemy również unikalne biomedyczne zastosowania tego materiału. Wykazaliśmy już, że może z powodzeniem być stosowany do regeneracji tkanki kostnej, a obecnie zastanawiamy się nad jego właściwościami antybakteryjnymi – podsumowuje dr inż. Adrian Chlanda.

W należącym do sieci Łukasiewicz Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki badacze opracowują technologie wytwarzania nowych materiałów, badają ich właściwości, a także możliwości wykorzystania w energetyce, elektronice, fotonice, medycynie, przemyśle lotniczym, obronnym, kosmicznym, branży motoryzacyjnej oraz innych sektorach gospodarki.

MK, źródło: IMiF PAN

Dyskusja (0 komentarzy)