Nad zieloną technologią katalizatora, która będzie mogła być wykorzystana w zrównoważonej produkcji nawozów mineralnych, ale także do opłacalnej energetycznie, efektywnej syntezy amoniaku jako ekonomicznego magazynu i nośnika wodoru, pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Co dla jednych jest odpadem, dla innych będzie skarbem – z takiego założenia wyszli badacze z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Uczestnicząc w międzynarodowym konsorcjum z udziałem 23 partnerów z 12 krajów, przyglądają się elektroodpadom, upatrując w nich wtórnego źródła cennych surowców krytycznych. Możliwość skutecznego odzysku i opłacalność ponownego wykorzystania elektroodpadów chcą zademonstrować we wspólnym przedsięwzięciu w ramach programu Horyzont Europa.
Elektroodpady, powstające na świecie w ogromnych ilościach zawierają w swoim składzie duże ilości cennych metali, w tym ziem rzadkich. Traktowanie ich jako zwykłe śmieci jest marnotrawstwem, na które nie możemy sobie w dzisiejszych czasach pozwolić. To materiały, które stanowią cenne źródło surowców krytycznych, wystarczy tylko pochylić się nad nimi i dobrać właściwą, ekonomiczną metodę odzysku i ich zagospodarowania – uważa prof. Wioletta Raróg-Pilecka, która koordynuje prace na Wydziale Chemicznym PW.
Projekt, który rozpoczął się kilka tygodni temu, zakłada wykorzystanie opatentowanej metody elektrochemicznego rozkładu odpadowych magnesów neodymowych NdFeB na poszczególne pierwiastki, a następnie wykorzystaniu ich ponownie w przemyśle wysokich technologii – bezpośrednio lub do syntezy katalizatorów do istotnych gospodarczo procesów przemysłu polimerowego, farmaceutycznego czy azotowego.
Wykorzystamy swoje doświadczenie katalityczne do stworzenia nowej generacji katalizatorów syntezy amoniaku – zapowiada prof. Wioletta-Raróg Pilecka. – Zastosujemy przy tym pierwiastki z odzysku, połączymy te powszechne, jak żelazo oraz te rzadsze, jak neodym. Właściwości nowych kontaktów, ich aktywność będzie co najmniej taka sama, a docelowo lepsza niż układów komercyjnie dostępnych na rynku. Przy czym bazujemy na surowcach z recyklingu, a więc oferujemy technologii zieloną wartość dodaną. Jesteśmy w stanie tak dobrać skład katalizatorów i metodę syntezy, aby otrzymać katalizator o docelowych, założonych przez nas parametrach – dodaje.
Na dalszych etapach zespół z PW rozpocznie współpracę z partnerami przemysłowymi w celu przetestowania nowych technologii w warunkach przemysłowych, ich walidacji i szybkiego wdrożenia. Celem jest opracowanie zielonej technologii katalizatora, która będzie mogła być wykorzystana nie tylko w zrównoważonej produkcji nawozów mineralnych, ale także do opłacalnej energetycznie, efektywnej syntezy amoniaku jako ekonomicznego magazynu i nośnika wodoru. Nowatorskie rozwiązanie ma działać na rzecz zrównoważonej gospodarki zeroemisyjnej i wparcia rozwiązań dla energetyki rozproszonej. To działanie strategiczne – ma przysłużyć się budowaniu wzmocnionej europejskiej gospodarki obiegu zamkniętego i jej niezależności surowcowej.
Konsorcjum NEO-CYCLE, które realizuje projekt, skupia 23 podmioty z 12 krajów świata. Wśród uczestników przedsięwzięcia znajdują się wiodące instytucje akademickie, ośrodki badawcze, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże ośrodki przemysłowe z Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Litwy, Węgier, Ukrainy, Austrii, Rumunii, Portugalii, Grecji, Szwajcarii i Polski.
AST, źródło: PW