Aktualności
Badania
27 Marca
Opublikowano: 2017-03-27

Ograniczenie smogu

Instytut Maszyn Przepływowych PAN na zorganizowanej przez Katowicki Holding Węglowy konferencji zaprezentował domową mikrosiłownię kogeneracyjną, wytwarzającą energie i emitującą mniej zanieczyszczeń.

Opracowana i uruchomiona w IMP PAN w Gdańsku domowa mikrosiłownia ORC jest urządzeniem służącym do kogeneracyjnego wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej w małej skali. To rozwiązanie dedykowanea głównie właścicielom domów jednorodzinnych, którzy mogą nim zastąpić tradycyjnie używane piece centralnego ogrzewania. Mikrosiłownia jest w pełni zautomatyzowana, a jej podstawowym paliwo stanowi biomasa w postaci pelletu. Pellet to materiał opałowy ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiórów, a także kory czy słomy. Ma wysoka wartość opałową, niską wilgotność, a w czasie jego spalania powstaje niewielka ilość popiołu.

Wykorzystanie odnawialnego źródła energii w postaci biomasy w połączeniu z ekologicznym kotłem oraz wysokoobrotową mikroturbiną ORC sprawia, że domowa mikrosiłowania jest innowacyjnym rozwiązaniem, wychodzącym naprzeciw aktualnym potrzebom, zwłaszcza w kontekście coraz większych problemów, jakie mamy z powodu smogu. Opracowane przez IMP PAN rozwiązanie konstrukcyjne w 2015 roku uzyskało ochronę Urzędu Patentowego RP jako wzór użytkowy.

JK

(Źródło: Instytut Maszyn Przepływowych PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)