Aktualności
Badania
08 Kwietnia
Źródło: www.ug.edu.pl
Opublikowano: 2021-04-08

Opaska do samodzielnej neurorehabilitacji seniorów

Urządzenie do samodzielnej neurorehabilitacji seniorów powstało przy współudziale naukowców Uniwersytetu Gdańskiego. Opaska wyposażona w sensory EEG spowolnić ma negatywne zmiany intelektualne osób po 65 roku życia.

Uniwersytet Gdański we współpracy z firmą Yot Maps wspiera badania mające na celu poprawę jakości funkcjonowania seniorów. Produktem finalnym projektu Neuroplay („Opracowanie przenośnego medycznego rozwiązania eeg-biofeedback do treningu funkcji poznawczych w procesie rehabilitacji poudarowej”), finansowanego w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jest opaska neurologiczna do treningu funkcji poznawczych seniorów. Pierwszy etap badań klinicznych dobiega powoli końca.

Trening, który seniorzy będą mogli wykonywać samodzielnie w domu, polega na wykorzystaniu opaski wyposażonej m.in. w sensory EEG, którą zakłada się na głowę, i grze w specjalnie stworzone gry na tablecie lub smartfonie. W czasie treningu dane dotyczące aktywności mózgu zbierane są w czasie rzeczywistym i wpływają na przebieg gry. W ten sposób pacjent na bieżąco otrzymuje informację dotyczącą tego, w jakim stanie się znajduje, czyli np. czy jest wystarczająco skoncentrowany, a w dłuższej perspektywie uczy się osiągać ten stan samodzielnie – wyjaśnia psycholog i pedagog dr Marcin Welenc z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, konsultant ds. psychologii klinicznej w projekcie.

Jak podkreśla, zaburzenia poznawcze dotykają coraz większą części populacji, a to przekłada się na obniżenie jakości funkcjonowania osób starszych przy jednoczesnym stałym wydłużaniu się życia.

Obecnie osoby w wieku 65 lat i więcej stanowią ok. 14,7% populacji. W 2035 roku liczebność tej grupy wzrośnie do 24,5%, a w 2050 osiągnie ponad 30%. Już teraz maleje grupa osób starzejących się pomyślnie. Uznaje się, że otępienie może stać się jedną z najkosztowniejszych chorób współczesnych czasów – dodaje dr Welenc.

Najważniejszą zaletą opaski Neuroplay jest dłuższe zachowanie sprawności mózgu, który do dobrego funkcjonowania potrzebuje ćwiczeń i stymulacji. Jak podkreślają badacze, dzięki korzystaniu z opaski neurologicznej poprawia się pamięć i koncentracja uwagi, osoby odczuwają mniejsze zdenerwowanie. Następuje również optymalizacja odpoczynku, która przekłada się na łatwiej osiągalny stan relaksu i szybsza regenerację.

źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)