Aktualności
Badania
09 Czerwca
Źródło: KN SMART-MAT
Opublikowano: 2022-06-09

Opatrunki hydrożelowe z PK pomogą w leczeniu martwicy skóry

Materiały hydrożelowe, które mogą pełnić rolę innowacyjnych opatrunków III generacji do zastosowania w leczeniu martwicy skóry, opracowali studenci Politechniki Krakowskiej. Ich pomysł został doceniony srebrnym medalem podczas EUROINVENT – European Exhibition of Creativity and Innovation w rumuńskich Jassach. 

Rozwiązanie stworzone na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki jest dedykowane pacjentom z trudno gojącymi się ranami oparzeniowymi skóry, odleżynowymi oraz owrzodzeniowymi. Brak odpowiedniej pielęgnacji takich ran może prowadzić do miejscowej martwicy (nekrozy) skóry, a także zakażenia bakteryjnego, które w skrajnych przypadkach skutkuje amputacją kończyny lub nawet śmiercią. Leczenie wymienionych rodzajów ran jest długotrwałe i wymaga od pacjentów bardzo dużego zaangażowania i systematyczności, by z czasem przywrócić prawidłowe funkcjonowanie komórek naskórka.

Tradycyjne opatrunki stosowane w leczeniu ran nie posiadają w swoim składzie dodatkowych substancji aktywnych, które mogą wspomagać proces gojenia. Ponadto, opatrunek często przyrasta do rany i powoduje uszkodzenie warstwy zewnętrznej skóry podczas jego zmiany. Pomocą w tej sytuacji są opatrunki hydrożelowe, które tworzą odpowiednie środowisko do gojenia się ran, a przy tym dostarczają substancje lecznicze wspomagające proces gojenia. Innowacyjność systemów hydrożelowych z Politechniki Krakowskiej polega na ich wielofunkcyjności: tworzą barierę dla drobnoustrojów, nie przywierają do rany, pochłaniają wysięk z rany i dostarczają substancji o działaniu bakteriobójczym oraz wspomagającym gojenie. Nowatorskie jest też użycie bazy polimerowej oraz – wprowadzonych do matrycy polimerowej – substancji aktywnych, które nadają materiałom nowych, unikatowych właściwości.

Studencki zespół z Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT, którego opiekunem naukowym jest dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, już od kilku lat zajmuje się tematyką opatrunków hydrożelowych. Jego członkowie opracowują materiały, które mogą mieć zastosowanie w terapii antynowotworowej oraz podejmują tematykę leczenia ran oparzeniowych, owrzodzeniowych i odleżyn.

Prace studenckiego zespołu z PK zdobyły już międzynarodowe uznanie. Na ostatniej wystawie EUROINVENT w rumuńskich Jassach otrzymali srebrny medal. Podobne wyróżnienie stało się ich udziałem w marcowej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków GENEVA INVENTIONS. Wtedy zaprezentowali inne opatrunki hydrożelowe, które zawierają odpowiednie leki z grupy antybiotyków, przeznaczone do leczenia ran powstałych w wyniku stopy cukrzycowej – jednego z najczęstszych powikłań cukrzycy.

źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)