Aktualności
Badania
22 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2020-12-22

Opolscy naukowcy poprawią nasze cyberbezpieczeństwo

Ponad 10 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymał projekt konsorcjum Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej, którego celem jest ocena poziomu cyberzagrożeń oraz poprawa cyberbezpieczeństwa całego kraju.

„CyberEva – System oceniający i monitorujący poziom cyberbezpieczeństwa urządzeń IoE/IoT obywateli Rzeczpospolitej Polskiej” ma zacząć działać w 2024 roku. Dotyczy urządzeń, najczęściej domowego użytku, które bez ingerencji człowieka mogą komunikować się automatycznie i wymieniać dane.

Coraz więcej osób korzysta ze smartbandów. Nie zdają sobie przy tym sprawy, ile w takim urządzeniu gromadzonych jest informacji, które mogą zostać wykorzystane, jeśli wpadną w niepowołane ręce – zauważa prof. Krzysztof Zatwarnicki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, który jest koordynatorem projektu z ramienia uczelni.

Dodaje, że do takich urządzeń zalicza się też lodówki, wagi, oczyszczacze powietrza z możliwością łączenia się z Internetem, piece grzewcze sterowane z aplikacji na smartfonie czy też automatyczne rolety z dostępem do Internetu. Urządzeniem IoT jest także zwykły router Wi-Fi. Takich urządzeń w naszych domach będzie coraz więcej. Projekt konsorcjum Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej ma dwa cele. Przede wszystkim chodzi o utworzenie aplikacji mobilnej, która będzie skanowała otoczenie użytkownika i informowała o ewentualnych nieprawidłowościach w działaniu konkretnego urządzenia.

Jej zadaniem będzie informowanie użytkownika, że w jego otoczeniu znajduje się urządzenie, którego bezpieczeństwo należy poprawić. To będzie jasny, zrozumiały dla użytkownika komunikat, czyli np. „zwróć uwagę na dane urządzenie, zastanów się nad zmianą hasła oraz uaktualnieniem oprogramowania systemowego” – precyzuje prof. Zatwarnicki.

Dane zebrane w aplikacji zostaną zanonimizowane (będzie znany tylko region, z którego pochodzą), umieszczone i przetworzone w chmurze obliczeniowej. To pozwoli na głęboką analizę umożliwiającą wykrywanie anomalii, trendów i zagrożeń w poszczególnych domenach bezpieczeństwa oraz w skali całego kraju. Dzięki chmurze powstanie zbiorczy obraz wraz z analizami cyberzagrożeń, umożliwiający służbom RP skuteczne zapobieganie i reagowanie z wyprzedzeniem na pojawiające się zagrożenia w domenie cyberbezpieczeństwa RP.

W Indiach był popularny model jednego z klimatyzatorów. Później okazało się, że bardzo łatwo się do niego włamać poprzez Internet. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś się włamuje do tych klimatyzatorów, hakuje ileś setek tysięcy urządzeń i w jednym momencie wszystkie wyłącza. Gdy urządzenia na nowo zaczną pracować, sieć energetyczna w danym regionie jest przeciążona, co może skutkować niewydolnością. Nasz system ma zapobiec także wszelkiej formie szpiegostwa – tłumaczy prof. Zatwarnicki.

Projekt otrzymał dofinansowanie z NCBR w wysokości 10 873 524 zł. Planowo system ma zacząć działać w 2024 roku.

źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: