Aktualności
Badania
24 Czerwca
Fot. Gabriela Kościuk
Opublikowano: 2022-06-24

Orteza ręki z funkcją rehabilitacji nadgarstka

Inżynierowie z Politechniki Białostockiej zaprojektowali ortezę kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka. Wynalazek ma za zadanie wspomóc pacjenta w ćwiczeniach zalecanych przez lekarzy.

Pomysł na ortezę jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez lekarzy wynikające z niedostatecznej funkcjonalności istniejących rozwiązań. Wynalazek stanowi istotne wsparcie w procesie usprawniania kończyny górnej.

Oprócz stabilizacji kończyny górnej realizuje także funkcję rehabilitacji nadgarstka. Umożliwia to realizację procesu dochodzenia do sprawności w dowolnym czasie, np. w trakcie spaceru. Do tej pory nie było takich rozwiązań! – przekonuje dr inż. Piotr Borkowski, pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Wcześniej rozmawiał z lekarzami zainteresowanymi nowymi rozwiązaniami w medycynie. Mógł też wykorzystać fachowe lektury i własne doświadczenie w projektowaniu i budowaniu unikalnych urządzeń wspierających rehabilitację. Od lat łączy bowiem świat inżynierii z medycyną.

Inżynieria biomedyczna i medycyna stanowią nierozłączną całość. Rozwiązania techniczne tworzone wspólnie przez konstruktorów i lekarzy otwierają możliwości w opracowywaniu nowych procesów leczenia. Współczesna medycyna nie istniałaby w obecnym stanie bez wsparcia inżynierów, a inżynieria biomedyczna bardzo chętnie korzysta z porad medyków – zauważa dr inż. Piotr Borkowski, dla którego to już 14 patent.

Dzięki swojej modułowości orteza pozwala na dokładniejsze dostosowanie się do potrzeb użytkowników. Możliwe jest stosowanie pojedynczo modułów: łokciowego lub nadgarstkowego, a także złożenie ich w odpowiedniej konfiguracji. Rozwiązanie posłuży więc osobom z dysfunkcjami zlokalizowanymi praktycznie w każdym segmencie kończyny.

Zadaniem urządzenia jest wspomaganie ćwiczeń zalecanych przez lekarza i dedykowanych konkretnemu pacjentowi – wyjaśnia dr inż. Piotr Borkowski.

Dodatkowym atutem są także występujące regulacje, dające możliwość indywidualnego dopasowania do każdego typu budowy pacjenta i celu rehabilitacji. Cała orteza pozwala więc na unieruchomienie, jak i na wykonywanie dynamicznych ruchów zaopatrzonej kończyny.

Współautorką wynalazku jest Urszula Kuczyńska, absolwentka kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, dziś pracująca w firmie ChM sp. z o.o. To jeden  z największych producentów implantów i narzędzi do traumatologii i ortopedii w Polsce.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)