Aktualności
Badania
13 Grudnia
Źródło: Uniwersytet SWPS
Opublikowano: 2022-12-13

Pierwsza liderka na Uniwersytecie SWPS

Aplikację dla terapeutów, dla pacjentów oraz model wizualizacji danych, który umożliwi szybką i poprawną interpretację sieci objawów opracuje psycholożka z Uniwersytetu SWPS. Otrzymała na ten cel ponad 1,3 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Dr Monika Kornacka znalazła się w gronie laureatów ostatniego konkursu LIDER. Jest pierwszą osobą z Uniwersytetu SWPS, która zdobyła grant w tym programie. Na realizację projektu pt. „Rozwiązanie wspomagające diagnozę i monitorowanie terapii poznawczo-behawioralnej w oparciu o dynamiczne sieci objawów – CBT Dynamic Network App” uzyskała ponad 1,3 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Klasyczna terapia zaburzeń psychicznych odbywa się na podstawie wywiadu klinicznego i samoobserwacji pacjenta. Według najnowszych badań diagnoza może być dokładniejsza, a terapia skuteczniejsza, jeśli uwzględni się duże zbiory danych, które pacjenci mogą łatwo zbierać, korzystając z urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy smartwatch – wyjaśnia badaczka.

Jak dodaje, analiza statystyczna dużych zbiorów danych pozwala dostrzec dynamiczne zależności między objawami niemożliwe do wychwycenia podczas wywiadu klinicznego, a nawet niezauważalne dla samego pacjenta. Stanowi zatem doskonałe uzupełnienie klasycznego podejścia terapeutycznego. Jest jednak problem – trudno ją zastosować w praktyce. Wymagałoby to bowiem od terapeuty nie tylko dodatkowego nakładu pracy (musiałby zebrać dane od pacjenta, przygotować je do analizy, obliczyć dynamiczne sieci objawów przy pomocy pakietu statystycznego i na końcu zinterpretować wyniki), ale również umiejętności programistycznych i wiedzy statystystycznej.

Te przeszkody zainspirowały dr Kornacką do opracowania rozwiązania, które pozwoli terapeutom tworzyć dynamiczne sieci objawów w sposób całkowicie zautomatyzowany i łatwy w interpretacji – bez konieczności samodzielnego programowania i wykonywania obliczeń. Efektem projektu będzie: aplikacja dla terapeutów, aplikacja dla pacjentów oraz model wizualizacji danych, który umożliwi terapeucie szybką i poprawną interpretację sieci objawów. Będzie mógł łatwo ustalić, jakie pytania w aplikacji otrzyma pacjent i kiedy, a aplikacja sama stworzy kolejne wizualizacje istotnych w terapii informacji.

LIDER jest programem skierowanym do doktorantów, nauczycieli akademickich nie posiadających stopnia doktora oraz doktorów, w tym habilitowanych, którzy uzyskali ten stopień naukowy nie wcześniej niż w ciągu ostatnich 7 lat. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem, podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. W XIII edycji finansowanie otrzymało w sumie 49 projektów na łączną kwotę 71,3 mln zł. LIDER jest najdłużej trwającym programem w ofercie NCBR. Od 2009 roku odbyło się już trzynaście konkursów, w wyniku których wyłoniono blisko 550 młodych naukowców. Przyznano im ponad 660 mln zł na autorskie projekty badawcze. Jak dotąd rekordowa była jedenasta edycja, w której 60 młodych badaczy otrzymało prawie 85 mln zł.

MK, źródło: Uniwersytet SWPS

Dyskusja (0 komentarzy)